View Single Post
  #783  
Vechi 25.08.2011, 00:35:06
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking Ecuatorul o linie imaginara ?

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
ecuatorul e o linie imaginara, asa cum sunt si tropicele si meridianul 0
Atunci Pendulul lui Foucault si acceleratia coriolis sa inteleg ca nu pot determina linia ecuatorului (pe continent) in mod real ?
Au pierdut timpul degeaba astia cu stiinta lor ! Mai Andrei, tu iti dai seama cand contesti "stiinta" ?

La ecuator (pe linie) Pendulul nu-si mai schimba planul de oscilatie si acceleratia coriolis este egala cu ZERO ? Astea sa inteleg ca pentru tine sunt lucruri imaginare ? Sunt foarte reale, uite aici un film sa te convingi - http://vimeo.com/6009325



Te rog sa ma crezi pe cuvant, ecuatorul, tropicele si meridianul zero sunt linii REALE, masurabile.

Acum, daca ai inteles ca ecuatorul nu este o linie imaginara, te poti gandi de ce el coincide cu planul ecuatorului ceresc ?

Definitia astronomica a echinoctiului o stii ?

Stii care este legatura dintre echinoctiu, ecuatorul pamantesc si ecuatorul ceresc ?

Uite care e legatura:
Un echinocțiu este momentul în timp în care centrul Soarelui se află exact pe ecuatorul Pământului. În acel moment, Soarele se află la unul din cele două puncte de opoziție pe sfera cerească, unde ecuatorul ceresc și ecliptica se intersectează.

Doamne ajuta !

__________________
Pentru helio/acentristi logica si bunul simt nu mai sunt suficiente ca argumente, la ei este strict vorba de un act de credinta !
Veti vedea ca vor contesta cu inversunarea unui fanatic religios tot ce intra in contradictie cu teoriile lor.

Last edited by neica_nimeni_altul; 25.08.2011 at 00:48:32.