View Single Post
  #7  
Vechi 24.08.2011, 00:35:46
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

As pune mai degraba in antiteza.."credinta"...si "vrajitoria", caci inteleg minunile ca un rod(consecinta) a credintei..in Dumnezeu...asa cum vrajitoria o inteleg ca un rod, sau actiune a "voii cazute a omului" care in esenta e demonica..si o imitatie a celei dantai.

Parca Luther zicea ca diavolul este maimuta lui Dumnezeu, in sens ca el/diavolul, nu are capacitatea de-a crea..nimic...eventual de-a imita/copia...veni cu falsuri, cu "facaturi"

Credinta zice ceva de genul.."Doamne Dumnezeule, stiu ca TU ESTI, si ca Tu m-ai facut...si eu, in anii mei fara Tine, sub stapanirea diavolului, am ajuns mai rau ca un dobitoc,(ca dobitoacele/animalele, isi stiu cursul lor firesc) si nu mai am idee nici ce sunt, nici cine sunt, nici ce e bine pentru mine, si nici ce e naspa...nici ce-mi trebuie, nici ce nu-mi trebuie...dar cred ca Tu Esti si Tu stii.. si ca ma iubesti...si Tie isi pasa cu adevarat de mine, si ma vrei langa Tine..ca Tu esti Tatal meu...si eu sunt faptura mainilor Tale...si lumina ochilor Tai..
De aceea, condu-ma Tu, invata-ma Tu, creste-ma Tu, vreau s-o iau de la zero cu Tine, ca unul care astazi m-am nascut..si n-am nici trecut...nici pacate, ca mi le-ai luat Tu..prin Hristos..si astfel Tu esti trecutul meu...si viitorul meu...esti tot Tu...Tu stii ce e bine, ce am eu nevoie...daca imi trebuie femeie/barbat...da-mi, daca imi trebuie casa/masina/piscina...da-mi...daca nu-s de nici o utilitate pentru mine...pentru Tine...nu-mi da...dar orice imi dai sau nu..atat te rog...Tu pe mine..sa nu ma lasi de mana...ca stii ca am "naravul"...s-o iau razna.. si fara Tine...imi este viata o agonie zadarnica..o gluma ingrozitor de proasta"....si apoi sa vezi minuni...

Firea cazuta...care vrajitoreste...zice ceva de genul...(ca doar e invatata de tata-so...diavolul...mincinosul si tatal minciunii)..."eu...si numai eu...si ce vreau eu...conteaza..si eu sunt un om(un necajit si amarat tzepuit..da nu-mi dau seama...deh...sunt "vrajit")...tare...si destept..si bun...si puternic..si merit...si vreau asta, cu orice chip, ce ala sau aiba si eu nu, da ce, is mai prost..nu ma las eu... si eu stiu ce e bine pentru mine...si ce imi doresc...si o sa fac tot posibilul sa obtin..chiar daca va trebui sa calc peste cadavre..si de ex,daca ma "indragostesc"...de cutare...si se intample sa fie casatorit...ma duc la o baba care face vraji..ca sa se desparta de "aia"/"ala"...si sa ma ia pe mine..sau sa-mi faca "spor de bani"...sau de "succes"..sau cum le-or mai zice..etc..si chiar daca as obtine "minunea" vrajitoreasca..as tremura tot timpul..ca piftia..sa nu o pierd..sa nu se duca..sa nu se stinga...sa nu mi-o ia altii....caci adanc in mine as stii ca nu rezista..ca e "din furate"..ca ce-am facut..e Rau...

Eu inteleg foamea noastra de supranatural..de "magie"....de nirvane, si shambale...de absolut...de contopire cu universul...de "wooow"...de vise de marire si cantece de vitejie..e normala pana la un punct..ca noi am fost creati in cer...si pentru cer...si suntem...enorm..urias..de mult...sub nivelul de umanitate...asa cum a conceput-o Dumnezeu...si cautam sa ne saltam in sus cum putem...dar..am ratacit drumul...toti, pana la unu...si fara Hristos...nimeni nu se mai descurca...
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)
Reply With Quote