View Single Post
  #32  
Vechi 07.06.2011, 13:10:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.736
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorumuresianu Vezi mesajul
Conform Bibliei (Iuda 1,9) este vorba chiar de trupul lui Moise.
Da. Despre trupul mort al lui Moise. Că Moise a murit și câte ceva din circumstanțele morții, citim în Deut cap 34:
Și a murit Moise, robul lui Dumnezeu, acolo, în pământul Moabului, după Cuvântul Domnului;
Și a fost îngropat în vale, în pământul Moabului, în fața Bet-Peorului, dar nimeni nu știe mormântul lui nici până în ziua de astăzi.

Sursa: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=17&cap=34

Deci, Biblia spune, și anume cu multă claritate, că Moise 1) a murit 2) a fost îngropat 3) mormântul lui nu este cunoscut.

A susține exact contrariul a ce e scris în Sf Scriptură e o inginerie tipică (neo)protestanților de toate obediențele, mai puțin obediența față de Cristos. Ceva din tehnica asta au copiat și ortodocșii, când susțin că Isus a spus că Biserica este întemeiată pe Petru, dar a vrut să spună contrariul: că Biserica nu e întemeiată pe Petru.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com