View Single Post
  #6  
Vechi 27.05.2011, 12:10:30
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Vorbeam in general,multi pot fi in situatia aceasta.
Treaba lor, nu se cade noi sa ii judecam daca sunt buni crestini sau nu, pentru ca ii vedem cu masina de lux, cu iaht sau cu mii de euro in buzunar. Tot asa cum nu putem afirma ca X e un bun crestin pentru ca il vedem noi cum umbla in negru in fiecare zi la biserica si da de pomana la saracii de pe strada. Sa ii ajute Dumnezeu pe toti sa foloseasca cu cap ce le-a dat El! Daca nu avem si noi asa ceva, nu trebuie sa ne simtim complexati sau invidiosi, ca de ce ala are si de ce eu nu! Stie Dumnezeu ce sa ii dea fiecaruia.

Eu personal nu mi-as dori masina de nici un fel, nici daca as avea bani, pentru ca as sta mereu cu frica sa nu accidentez pe cineva, imi plac mijloacele de transport in comun, dar ii admir si pe cei care conduc si nu fac accidente. Si ii admir si mai tare pe cei care au o situatie materiala foarte buna si sunt buni crestini decat pe cei saraci si credinciosi. Mi se pare mai greu sa te mantuiesti fiind bogat, asa ca ferice de ei!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote