Citat:
În prealabil postat de luciand
Sir Paul Dirac, marele fizician, laureat al premiului Nobel pt. fizică în 1933 (împreună cu Schrodinger), urmaș a lui Newton la catedra de la Cambridge, spunea odată:"Fiecare om are un orizont. La unii oameni, orizontul se îngustează atât de mult, încât el devine un punct. Atunci acel om zice: Iată punctul meu de vedere!"
|
Si uite asa ma trezesc cu un citat al unui englez :) intr-o discutie in care nu era vorba despre ei.Nu stiu ce opinie avea Dirac despre Sf.Damaschin dar cu siguranta i-ar fi placut sa citeasca o carte numite ,,
Despre dreapta credinta".Gasea acolo defintiile lui, daca nu ma insel:) Cu privire la liberul arbitru.Oricum,ca sa nu fiu singura oaie neagra a formului,cu aspect punctiform :) va aduc la cunostiinta ca neurologii au si ei o opinie:,,Rezultatele mai multor decenii de experimente și cercetare în domeniul neurobiologiei au dus recent la concluzia că în procesul luării unei decizii,
creierul nostru ia propria decizie, înainte și independent de voința noastră conștientă".Tot articolul
aici .
Noroc ca in lupta cu arianismul Atanasie Cel Mare a spart blocajul antic,fortat de imprejurari,cu privire la Intruparea Logosului.Altfel cine stie la ce concluzii mai ajungeau oamenii de stiinta moderni si aiuritii ca mine :)