Subiect: Episcopii nostri
View Single Post
  #12  
Vechi 10.04.2011, 16:36:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
La Radu Voda cel putin, se canta foarte frumos "Pe stapanul si arhiereul nostru..." atunci cand vine P.S. Varsanufie sa slujeasca. Si e normal sa cante asa, pentru ca a fost staretul lor niste ani si il pomenesc mereu la liturghie, si cand nu este prezent, langa P.F. Daniel.

Pentru Sophia: e specifica Bisericii Ortodoxe ideea de ierarhie. De aceea avem diaconi, care, ai vazut ca la slujba, mereu cer binecuvantare de la preot, apoi, o treapta mai sus, preotii, care sunt subordonati episcopului, apoi episcopii, subordonati patriarhului, apoi patriarhul. Capul Bisericii e Hristos. Numai in protestantism nu se recunoaste ierarhia bisericeasca si toti se cred egali unul altuia (no offense, doar am punctat un lucru).

Pentru o idee despre episcopi (dar nu sunt chiar toti aici, mai sunt si vicarii si patrirahalii, care nu apar aici): http://www.patriarhia.ro/ro/structur...istrativa.html - si acestia nu sunt toti, ca mai sunt unii episcopi vicari, patriarhari
Atunci iti spun ca si in Biserica Catolica este ierarhie si stim si cum este cu papa. Sa nu-i mai criticam atunci pentru asta.

Vroiam de fapt sa spun ca prin cantarea asta se pune cumva semnul de egalitate intre Dumnezeu si episcop, ba chiar mai rau.
Dumnezeu este Tatal si episcopul este stapan? Eu nu sunt de acord.
Nu, nu sunt eu stapan nimanui si nu vreau sa fiu, cu o singura exceptie...a unui catel.
Episcopul nu este stapan, nu este Dumnezeu, ci este un om. Nu ca mine, este altceva si il respect pentru asta, dar stapan nu-mi este.

Intrebare: pentru patriarh ar fi aceeasi cantare cand vine in vizita undeva? Ca el este mai sus decat episcopul. Nu pricep...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote