View Single Post
  #6  
Vechi 29.06.2007, 18:50:58
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Eu am in Japonia bicicleta mea,....Trotuarele lor sunt foarte inguste,...
Intradevar, Japonezii sunt in multe privinte de admirat,insa sa nu uitam ca foarte multi dintre ei(NU TOTI) se sacrifica pur si simplu muncind pina la epuizare. Povesteste-ne despre capsule, vagoane de tren si micile "garsoniere/containere" in care dorm multi si cind se muta cu serviciul pleaca cu casa ca melcii. Citeam ca multi dintre ziaristi nici nu mai servesc familie sau casa ci dorm in niste spatii restrinse (ca la morga), in care se pompeaza aer, chiar in sediul ziarului la care lucreaza, se trezesc, se rad, se spala pe dinti, fac un dus si inapoi la scris articole. Pe multi am inteles ca-i gasesc morti cu capul pe birou, acesta fiind de regula cea mai raspindita pozitie de parasire acestei lumi(un fel de harakiri la locul de munca). Povesteste-ne despre asta Ori, ca daca este sa aleg as alege sa traiesc intr-o satra de tigani dar VIIIII, decit sa mor epuizat de munca mecanica, fara suflet, fara speranta neluind seama de motivul PRINCIPAL pentru care traim, acela de a fi vii si a ne mintui sufletele.
Prefer trezvia combinata cu necazurile si lipsurile morale ale concetatenilor mei, care este ce este, decit intunericul glacial al fiintelor fara suflet care altceva nu vad in om decit utilitatea lui materiala.

Tu Ori, ai trai acolo cu ei permanent? in tipicareala si curatenia lor exterioara?

Iar despre inexistenta copiilor strazii , scuza-ma dar eu am citit cu totul altceva, si nu este pe roze deloc. In ultima vreme se vorbeste tot mai mult de rebeliunea copiilor, cresterea numarului de psihopati, haimanale care nu invata si umbla pe strazi iar parintii de rusine(*) ii tin acasa cu lunile mintind ca sunt bolnavi, si deci copii care se distanteaza tot mai mult de CALMUL si politetea exagerata. traditionala japoneza
Reply With Quote