View Single Post
  #2  
Vechi 05.02.2011, 21:12:41
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Citind acest topic, sunt hotărât să nu mai aprind lumânări. Asta înseamnă că mă dau cu ovreii și Îl reneg pe Cristos. Nici nu mai suport tămâia. Să tămâieze la ei, la templu. Psalmii ? Să-i citească sâmbăta, la sinagogile lor. Prea multe obiceiuri iudaice au corupt bisericile catolice.
Vorba e, ca lumanarile nu le aprindeti in menorah. Nu ca ar fi un pacat sa o faceti, dar pastrati traditia Bisericii din care faceti parte.

Eu in acest sens am spus ca Rozariul se potriveste mai mult credinciosului de rit apusean, iar Rugaciunea Inimii celui de rit rasaritean.

Daca as auzi un ortodox (sau un catolic de rit rasaritean) ca a renuntat la Rugaciunea Inimii ca sa se apuce de Rozariu, l-as sfatui sa se mai gandeasca, in afara cazului in care vrea sa-si schimbe ritul.
Reply With Quote