http://www.antena3.ro/romania/iasi-u...sa-117479.html (25.01.2011 - Antena 3).
Titlu : "Iași. Un călugăr a încercat să se sinucidă în chilia sa".
Desi eu cred ca este o greseala a jurnalistei sau a celor care au scris articolul "on-line" pt ca aceasta manastire este ocupata de ... maici, nu de calugari (ei au facut-o demult). (
http://www.mmb.ro/ro/structura_admin...ea_galata.html ). Mai de graba pare a fost unul din cei doi preoti parohi, care slujesc acolo, desi mi se pare improbabila aceasta varianta. Mai repede poate sa fi fost un calugar (asa cum a spus jurnalista, dar care era venit in vizita acolo, pt lucruri ce priveau Biserica - binenteles). Ramane ca dupa ce Politia isi va incheia cercetarea sa aflam si cauza care la adus in aceasta situatie pe acest om sa "greseasca" in fata Domnului.
Aceasta intamplare ne arata ca nici oamenii Bisericii nu sunt asa de puternici spirituali pe cat ii credem. Dumnezeu ii "incearca" si pe ei (sau mai ales pe ei) pt ca sa-i intareasca si astfel acestia sa-i poata ajuta pe ceilalti !
Revenind la aceasta stire, nu-mi ramane sa zic si eu : "Necunoscute sunt caile Domnului !"