Subiect: Haiduci
View Single Post
  #3  
Vechi 25.01.2011, 17:05:27
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Nu stiu eu prea multe, si nici nu am studiat fenomenul, dar din ce stiu eu haiducia nu era numai furat de la bogati si dat la saraci, era usor impletita si cu acte de eroism national si acte de marturisire a credintei. Nu se fura haotic numai cand s-au terminat proviziile si nici nu se fura de la orice bogat.
Fiindca am crescut in Banat, imi sunt mai cunoscute povestile despre Baba Novac, iar daca il iau ca exemplu vom vedea ca haiducia lui era de fapt o lupta de eliberare impotriva turcilor.
Cand a trecut sub comanda lui Mihai Viteazul spunea ca singurul lui regret este ca nu l-a cunoscut inca din tinerete ca sa lupte alaturi de el. Mai stim si ca prietenul cel mai apropiat si nedespartit, impreuna cu care a fost omorat de dieta maghiara de la Cluj, a fost un preot.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote