Subiect: Exista dumnezeu?
View Single Post
  #8  
Vechi 14.01.2011, 16:18:48
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
o poveste draguta si atat. nu demonstreaza nimic.
oare cati saraci ce isi inalta rugaciunile catre Dumnezeu primesc raspuns?
niciunul! desigur o sa-mi spui ca nu stiu ce sa ceara si ca Dumnezeu le da ce le trebuie pentru mantuire ...
atunci ce rol are povestea cu barbierul?!

Cred că nu-i nevoie să-ți explic cum pot transfigura banii pe om. Banii îl pot arunca într-o suferință cruntă, cauzată nu numai de lipsa lui Dumnezeu, ci și de lipsa sa de discernământ în a face ceea ce e mai bine pentru el și pentru semeni și mai trebuie să și suporte consecinețele faptelor sale. Culmea e că vedem mulți bogătași mai deprimați ca oamenii de rând.

Mai e un lucru legat de suferință. Aceasta cel mai adesea e doar în mintea noastră. Nu ți s-a întâmplat vreodată să vezi pe un om plângându-se de ceva și tu să-ți râzi în sinea ta de cât de mult pune la inimă acest lucru? Ba chiar și să preferi suferința lui, în loc de suferințele tale care ți se par mai mari? Probabil că și alții la rândul lor ar prefera să aibă necazurile tale.

Orice om are necazuri și nevoiașul, și bogătașul, iar credința în Dumnezeu ne face să ne minimalizăm toate suferințele, ca și cum le-am fi primit pe cele ale cărui om se plângea și noi râdeam de el. Omul credincios va descoperi că necazurile sunt deșertăciuni, iar să te plângi de ele prostesc. Iar dacă vom avea nevoie, Dumnezeu ne va ajuta și în mod concret să trecem peste ele.

Reply With Quote