View Single Post
  #156  
Vechi 05.01.2011, 13:58:36
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
1. Am zis ca iti lipsesc notiuni elementare de logica (dupa cum se vede si in citatul de mai sus), dar asta iti era adresat tie, si numai tie. Nu restului oamenilor religiosi. Ca tu ai inteles asta, e alta treaba.
2. Repet: 16% atei sau agnostici. Atat. Nu am zis mai mult.
3. Nu mai fabula pe marginea lucrurilor scrise de mine



Ce importanta are? La biserica/moschee/sinagoga tot nu merg. Nu se raporteaza la dogme religioase in viata de zi cu zi. Nu isi educa copiii in spirit religios.

Delimitarea nu e foarte clara, pentru ca multi agnostici nu sunt suficient de interesati de subiect cat sa se declare atei, la fel cum multi atei nu fac din ateism un subiect de discutie.

Un lucru e clar: ateu sau agnostic nu inseamna religios.
Eu fabulez atat de mult cat si tu nu mi-ai rastalmacit cuvintele.

``Deiștii și ateiștii afirmă fie că există, fie că nu există Dumnezeu. Agnosticii declară însă că nimeni nu poate ști dacă Dumnezeu există sau nu.
Atitudinea acelora care preferă să nu se pronunțe asupra problemelor care nu intră în câmpul datelor experienței.
Deși nu neagă existența lui Dumnezeu, agnosticismul spune că Dumnezeu nu poate fi cunoscut, iar existența lui nu poate fi probată (demonstrată).`` wikipedia

Deci clar este mare diferenta. un agnostic poate ajunge oricand crestin atata timp cat nu neaga existenta lui Dumnezeu daca traieste un moment revelator.
Un ateu ajunge mai greu crestin atata timp cat neaga existenta lui Dumnezeu.
si in definitiv discutia era despre credinta in Dumnezeu.
Asta face sa delimiteze oamenii in cei care cred si cei care nu cred in existenta lui Dumnezeu.

Asa ca, atei sunt cei care ori cred ori nu cred in existenta lui Dumnezeu.
Cati sunt exact atei si cati nu cred in Dumnezeu?
deci cum o dai tot in scadere sunteti.
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem.
Adevarul este fiinta vie.
Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului.
Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului.
Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca
Reply With Quote