View Single Post
  #10  
Vechi 13.12.2010, 16:02:15
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cât de ușor suntem asemenea fariseilor ! Iată, întâi stătătorul ortodox al Serbiei a stat la masă cu vameșii ! Iată, este înconjurat de curve ! Iată, a făcut un lucru oprit: a aprins o lumânare de Hanuka: nu cumva mai era și sâmbătă, pe deasupra ? Eu mă întreb: nu ar fi potrivit să-l răstignim ??

Problema nu e a sta la aceeași masă "cu vameșii". Ci acea de a fi AIDOMA VAMEȘILOR , a fi în acord cu credința lor și a le săvârși ritualurile specifice. Altfel spus, Hristos a stat la masă cu vameșii fără a percepe taxe / biruri, pentru vindecări, de pildă. Nu s-a închinat lor, ci le-a mărturisit închinarea către adevăratul Dumnezeu, Hristos însuși Dumnezeu. Oricum, comparația dvs. e deplasată. Patriarhul Serbiei a gafat, inadmisibil pentru un cleric, fie el și preot ortodox fără carte din secolul XIII.

Ecumenismul e falimentar dintru început, chiar înăuntrul creștinismului. Dar a fi frate cu cei care promovează o credință ÎMPOTRIVA lui Hristos, ce înseamnă asta? Că te-ai lepădat tocmai de credința ta. Cu atât mai mult, cu cât canoanele ortodoxe interzic săvârșirea unor ritualuri, slujbe etc. comune cu alții.

Oricum, pentru un ierarh ortodox e inadmisibil un astfel de gest. Pot să spun și spun doar atât: Dumnezeu să mă ierte și să-l ierte!

Cât despre "a aprins o lumânare de Hanuka", de ce n-ați dansa, dragul meu domn, dansul războiului cu pieile roșii? Doar s-ar putea să fie și asta frățietate întru umaninate. Dar, niciodată, frățietate întru Hristos.

P.S. Nu mă ințelegeți greșit, dar chiar mă doare când văd că tocmai păstorii își dezbină oile!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote