View Single Post
  #6  
Vechi 07.12.2010, 23:36:03
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
O mizerie de reclama precum si cateva acte de comedie de la tv(In puii mei cu Bendeac si inca cativa a) care parodiaza sarbatoarea noastra Sfanta.
Avand in vedere ca sarbatoarea asta nu e a voastra (a crestinilor), pentru ca nu e originar crestina, nu vad de unde vine sentimentul asta de posesiune asupra ei. Daca nu ma crezi, cerceteaza, exista suficiente informatii pe tema asta.
Parodia este perfect permisibila. Nu iti convine? Muta-te intr-un stat islamic, sa vezi ce inseamna teocratie pe propria piele.

Citat:
Eu cred ca trebuie sa ne adresam mai ales la CNA si la Patriarhie si reclama o sa fie interzisa,sunt sigur.
Din pacate, si eu sunt aproape sigur. E straniu ca nici unul din crestinii de aici nu sesizeaza ironia: va dati sus si tare impotriva comunismului, dictaturii si cenzurii (comuniste), dar e perfect ok, ba chiar sunteti entuziasmati la ideea unei cenzuri crestine, care sa va protejeze voua sensibilitatile.

Citat:
Oricum ce om sa fii incat sa faci reclama din aceasta sau acte de comedie in care parodiezi o sarbatoare a sute de milioane de oameni de pe intreg globul...(RECLAMA E INTERNATIONALA ca sa stiti).
Pai nu stiu, hai sa vedem: un om cu simtul umorului, posibil religios (dar care nu are o atitudine incrancenata la adresa propriei religii), si care stie ca mitul din spatele sarbatorii e doar atat: un mit.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote