View Single Post
  #19  
Vechi 05.06.2007, 13:57:38
Ioana_D Ioana_D is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2007
Mesaje: 62
Implicit

Sa nu uitam ce a facut Domnul Hristos si sa-I urmam exemplul, El ne da adevarata si cea mai buna pilda de viata. Ce s-ar fi intamplat daca ar fi reactionat si El ca noi atunci cand a fost scuipat, batjocorit, lovit si...omorat? Sa ne gandim ca El a rabdat totul cu dragoste si a preferat sa moara in chinuri pentru noi, eu cred ca noi nu realizam cu adevarat cat de mari au fost chinurile indurate de Mantuitor, atat cele fizice cat si lipsa de dragsote a noastra, a celor pentru care a coborat din Slava Sa pe pamant...si cu toate astea nu a renuntat, nu a "divortat" de noi, ci a rabdat toate din DRAGOSTE pentru noi...eu cred ca acesta trebuie sa fie modelul nostru si mai cred ca dragostea adevarata poate sa inmoaie si cel mai impietrit suflet, important e sa nu renuntam.

Multumesc Lui Dumnezeu ca nu am avut parte de violenta in familie (ma refer la parinti), dar am avut si noi problemele noastre, poate unora li s-ar parea banale, dar pentru noi au fost destul de grave intrucat au distrus linistea si armonia si numai cu dragoste si rabdare am reusit sa trecem peste ele.

Eu nu am inca o familie si nu am multa experienta in privinta relatiilor dintre soti, decat ce am vazut in jurul meu, asa ca nu am dreptul sa dau sfaturi nimanui, dar pot sa spun ca eu cred in dragoste, in iertare si in puterea pe care o au in fata rautatii.

Dumnezeu sa ne dea intelepciune tuturor sa luam deciziile cele mai bune si multa dragoste si intelegere.

Doamne ajuta!
Ioana
Reply With Quote