View Single Post
  #7  
Vechi 24.11.2010, 13:08:47
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Frumoasa atitudine, insa este nevoie de discernamant.
Dupa parerea mea, a lupta cu lumea este o mare greseala. Noi trebuie sa luptam cu patimile din inima noastra.

Boxele din locurile publice sunt inca abia la inceput. Va fi din ce in ce mai rau, garantat.
Totul tine de manipulare si control.
Ultima si cea mai neinteleapta metoda de a rezista este de a lupta cu fortele lumesti.
Cel mai intelept lucru este de a vietui intr'o continua asceza si rugaciune.
Cel ce a dobandit harul Duhului Sfant nu va mai fi tulburat de zgomotul lumii.

Desi sunt departe de a fi dobandit linistea interioara, zilele trecute mergeam prin piata Unirii, un furnicar nebun de lume, si ma simteam ca in pustie. Mi'am dat seama cat de singur si cat de "in chilie" poate fi omul in mijlocul unui zgomot infernal si a unei multimi de oameni grabiti si neatenti. Tot ce trebuie sa faca e sa fie atent pe unde paseste si sa se roage. Apoi vine odihna.

Iti recomand filmul "1948", lucrat dupa cartea omonima a lui George Orwell.
Vechiul film sau "noua varianta". Eu am vazut'o pe cea noua.



Lumea e necrestina. Lumea nu va fi niciodata crestina.
Nici macar crestinii nu mai se comporta duhovniceste.
Imparatia lui Dumnezeu este in inima noastra. Daca nu vrem, in inima noastra nu vor fi niciodata lucrari si zgomote.



Asta e un caz ciudat. Pe la orase sunt multe lumini, nu stiu daca pot.
Daca preotul ar amenaja o toaleta curata, cu siguranta "nevoiasii" ar merge acolo, mai ales ca ar gasi toate cele de trebuinta.



Vina este a preotilor, care angajeaza necrestini.
Daca ar angaja oameni care vin la biserica, ceva bani ar ajunge in familiile de crestini, iar nu la unii care nu respecta biserica.



Omul s'a saturat de afise. Nu cred ca ar da roade. Cel mai bun mijloc de indreptare este "predica" parintelui.
Cui ii lipsesc cei sapte ani de acasa, cu siguranta nu'i va recupera prin niste afise..
Intr-adevar, asa si este!
A fost o mare placere sa-ti citesc postarea!
Esti un om intelept. Si crede-ma ca sunt foarte constienta ca am o fire mai ,,bataioasa''.
Eu nu stiu mare lucru, dar stiu ca indiferenta nu este buna!
Somnul natiunii naste monstri!
Este rau sa fi patimas, dar la fel de rau este sa inchizi ochii cand altul pacatuieste. Se spune ca daca vezi pe cineva pacatuind, dar nu faci nimic, esti partas la pacatul acela!
In acelasi timp, stiu ca nu poti scoate paiul din ochiul fratelui tau pana nu ai scos barna din ochiul tau.
Ca atare, nu am cerut despatimirea complecta - caci eu insumi sunt atat de departe - si nu o zic ca sa par modesta, ci insasi acest topic spune asta despre mine!

Citat:
Īn prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Vezi tu, de cele mai multe ori Ortodoxia ne apara pe noi, iar nu noi pe Ea.
Ortodoxia nu are nevoie sa fie aparata prin mijloace lumesti, prin forte, concurente, etc.
A apara Ortodoxia inseamna a fi sfant, a se vedea in tine toate roadele Ortodoxiei.
Sfintii sunt singurii aparatori autentici ai Ortodoxiei, in ei vazandu'se implinite toate aspectele Ei.
FOARTE FOARTE ADEVARAT! Nu am vrut sa sune asa! Graba mea strica treaba si prostia mea omenia!
Reply With Quote