View Single Post
  #29  
Vechi 23.11.2010, 23:18:31
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Sa va spun din proprie experienta un caz:

Stiu de un preot ,care era si calugar,care era deranjat in timpul slujbelor de agitatia din Biserica si odata ,cand eram si eu,a facut observatie indreptatita ca nu se poate asa ceva etc..

Peste un timp,acest preot a plecat din calugarie in lume si s-a casatorit.

Un contraexemplu,este preotul unde particip eu la liturghie,care ,indiferent daca suna un telefon,sau se face putina galagie,nu intervine niciodata(desi e clar ca e deranjat),si este un preot foarte apreciat la noi in oras.

Concluzia este urmatoarea: desi observatia initiatoarei topicului este corecta,si toti am observat ce a vazut si ea,modalitatea de rezolvare este gresita.Indemnul la lupta are iz de garda de fier,iar alte observatii,oricat de fine sau dulci le-am face,ne vor face dusmani pentru toata viata cu cei pe care am vrut sa-i indreptam.

Nu pot sa uit nici acum,desi au trecut 10 ani ,pe un mirean care mi-a facut observatie indreptatita in Biserica,pentru ca gresisem cu ceva.Desi s-a vrut sa fi fost facuta cu smerenie si cu dreptate,nici acum nu am putut uita.

Am uitat oare ceea ce am citit,exemplele de calugari care indurau toate nedreptatile si smintelile venite de la ceilalti? In numele societatii credeti ca avem dreptul sa luam atitudine,desi avem exemple ca in nume personal nu trebuie niciodata sa ne revoltam?! Pentru cine vrea sa fie atent,greseala este evidenta!

Concluzia: ne deranjeaza,dar daca vrem sa indreptam ceva nu se poate decat prin:
1.Exemplu personal<faptic ,fara cuvinte
2.Rabdare si smerenie
3.Rugaciune
Reply With Quote