Citat:
|
În prealabil postat de consuela
A reusit cineva sa combata gandurile externe de la spiritele malefice (sa fie clar ca nu ma refer la voci!) si cu care nu sunteti de acord, induse cu forta ? Care e calea ?-in afara de diverse rugaciuni scurte/lungi pt ca efectul e zero -am probat. La mine a mers alta metoda dar nu stiu cat timp ma va mai dura...oricum as vrea si alte pareri, de rezerva.
|
Toata treaba este sa nu te invoiesti cu gandurile rele
Sa le ignori, sa nu stai de vorba cu ele.
În Pateric se spune că la avva Pimen s*a dus un frate si a zis: „Ce să fac, părinte, că*mi vin tot felul de gânduri rele în minte". Si avva Pimen a răspuns: „Opreste vântul! (bătea vântul). Întinde bratele si pieptul si opreste vântul!". Si el a zis: „Nu pot să opresc vântul!". Si părintele a continuat: „Asa cum nu poti opri vântul, asa nu poti opri gândurile rele! Dar altceva poti să faci, si anume, cu un gând bun să înlături gândul cel rău!". Deci, statornicirea în gânduri bune va duce la înlăturarea gândurilor celor rele.
Cand a venit la noi Episcopul Gherasim al Ramnicului a spus ca nu este pacat ca vin gandurile rele{ca toata lumea este ispitita si nu poti sa le opresti} si este pacat numai daca ne invoim cu ele .
Adica eu nu pot sa opresc pasarea sa se aseze pe streasina casei mele dar sa nu isi faca cuib eu o pot opri..Asa si cu gandurile rele..sa nu-si faca cuib in mintea noastra
SAu daca vrei sa lupti duhovniceste cu gandurile :
Cum vezi ca vine un gand rau spui in minte {cu cuvantul gandit} rugaciunea inimii
cu mai multa minte in inima .
Arsenie Boca i-a spus Pr. Teofil Parain ca atunci cand spune rugaciunea inimii sa o spuna in minte si sa zica in minte_ Doamne_ intre respiratii :
Iisuse Hristoase Filu Lui Dumnezeu ..cand inspiri....si - Miluieste-ma pe mine pacatosul can d expiri .
Am plecat ca am examen:)