View Single Post
  #9  
Vechi 11.10.2010, 20:53:17
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.194
Implicit

http://www.evz.ro/detalii/stiri/roma...ue-900173.html
"În schimb, statul sârb acordă mai multe avantaje fermierilor săi, chiar dacă Serbia nu e încă o țară UE. Potrivit secretarului de stat în Ministerul Agriculturii de la Belgrad, Milan Petrovic, producătorii sârbi primesc câte 140 de euro pentru fiecare hectar cultivat (pentru însămânțare) și câte 100 de euro la fiecare tonă de îngrășăminte minerale folosite. La aceste subvenții se adaugă 50 de euro, la recoltare, tot pentru îngrășăminte.

În plus, "statul sârb suportă 40% din prima de asigurare a culturilor în caz de calamități, iar pentru toate creditele agricole luate de producători - indiferent că sunt pe termen scurt, lung sau mediu - plătim diferența de la o rată a dobânzii de 5% cât suportă producătorul, până la 12%-15% cât cer băncile. De asemenea, înapoiem producătorilor 30% din suma cheltuită anual pentru achiziția de mașini și utilaje agricole", a adăugat Petrovic.
"

Cum se poate observa la noi in tara producatorii agricoli primesc bani de la UE (de la statul roman nu primesc nimic) iar la sarbi primesc banii buni de la stat.
Asa ca mai fratilor nu mai extindeti ce vedeti ca se intampla in Romania ca e dezastru social cu ce se intampla in alte tari crestin ortodoxe.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote