View Single Post
  #130  
Vechi 08.09.2010, 17:33:13
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Chiar daca spui ca esti un mare pacatos,si asta e bine daca e o smerenie adevarata,asta nu iti ofera automat si discernamant.
Prima conditie a unui calugar este sa se rupa de lume.Internetul ar fi o legatura cu lumea ,si ar fi o mare problema pentru sporirea lui duhovniceasca.
Calugarul intrat in manastire se rupe de lume,nu mai are tata,mama,el trebuie sa tina regulile manastirii si sa se roage in chilie.
1. Chiar SUNT un mare păcătos și asta e un mic nivel prpriu de conștientizare a păcatelor.
2. Nu sunt deloc smerit, ci mândru cât încape.
3. La chestia cu călugării și internetul nu vă contrazic, însă vin cu mici completări:
- nu înseamnă că a avea un id și acces la internet, trebuie să stea respectivul mereu online;
- a folosi netul în scop duhovnicesc mă refeream la a trimite uneori, când ar avea la îndemână (pentru a nu uita la întâlnirea cu fiii duhovnicești), sfaturi folositoare;
- sunt multe chestii bune pe net (de ex. Sfaturi Ortodoxe, articolele de pe Creștin Ortodox etc.), pe care le putem populariza între noi;
- mă refeream la folosirea netului doar după ce respectivul călugăr și-a făcut rugăciunile, a participat la rânduiala sobornicească și și-a îndeplinit ascultarea rânduită;
- dacă dvs. știți mai bine despre nocivitatea internetului pentru viața monahală, nu vă contrazic, deoarece știu foarte puțină teologie.
4. Dacă vedeți că postările mele de aici, și nu numai, pot duce la sminteala unora, vă rog frumos să mă avertizați!
Vă rog frumos să mă iertați!
Doamne, ajută-ne!