Citat:
În prealabil postat de samson
Nu neg mesajul acelui pasaj insa tu faci confuzia intre botezul cu apa si botezul cu Duhul Sfant care nu este facut de om ci este facut de Dumnezeu:
"Și cu ei petrecând, le-a poruncit să nu se depărteze de Ierusalim, ci să aștepte făgăduința Tatălui, pe care (a zis El) ați auzit-o de la Mine:
Că Ioan a botezat cu apă, iar voi veți fi botezați cu Duhul Sfânt, nu mult după aceste zile. " - Fapte 1:4,5
Botezul in apa este marturia exterioara a botezului cu Duhul Sfant, botez pe care il face Dumnezeu cand omul se increde in El.
Cand Petru a vorbit casei lui Corneliu se spune asa:
"Duhul Sfant a coborat peste cei care ascultau cuvantul".
Dupa aceasta a urmat botezul in apa dar dupa cum vezi, in prealabil Duhul Sfant venise peste acei oameni.
Biblia face referire la botezul cu Duhul Sfant care nu este totuna cu botezul in apa. Botezul cu Duhul Sfant inseamna coborarea Duhului Sfant peste om.
Pe tine daca te intreb ai sa spui ca botezul cu Duhul Sfant e totuna cu botezul in apa, lucru negat clar de Sf Scriptura in Matei 3:
"Eu unul vă botez cu apă spre pocăință, dar Cel ce vine după mine este mai puternic decât mine; Lui nu sunt vrednic să-I duc încălțămintea; Acesta vă va boteza cu Duh Sfânt și cu foc."
Cand apare termenul botez nu presupune din start ca e botezul cu apa ca nu e asa.
|
Din nou viclenia sectară se întrebuințează pentru a manipula mizând pe "prostia ortodocșilor" în materie de scriptură. Se pare însă că scriptura îi stă încă o dată potrivnică acestui sectar fanatic și îndoctrinat, care crede că poate fraieri pe alții doar pentru că mizează pe o mai mare știință a scripturii, lucru însă care s-a dovedit și până acuma și se dovedește și acum că este fals.
Așa-zisul botez cu Duhul Sfânt este numit și primirea darului Duhului Sfânt în FA 2:38. Să vedem însă adevărul sau neadevărul afirmației domnului samson, citez:
Citat:
botezul cu Duhul Sfant care nu este facut de om ci este facut de Dumnezeu
|
Să vedem dacă asta spune sfânta scriptură, sau domnul samson încearcă din nou o manipulare mincinoasă a "proștilor de orotodcși" mizând pe necunoașterea scripturii de către creștinii ortodocși.
"Iar apostolii din Ierusalim, auzind că Samaria a primit cuvântul lui Dumnezeu, au trimis la ei pe Petru și pe Ioan, care, coborând, s-au rugat pentru ei, ca să primească Duhul Sfânt. Căci nu Se pogorâse încă peste nici unul dintre ei, ci erau numai botezați în numele Domnului Iisus. Atunci își puneau mâinile peste ei, și ei luau Duhul Sfânt." (Fapte 8:14-17)
"Încă pe când Petru vorbea aceste cuvinte, Duhul Sfânt a căzut peste toți cei care ascultau cuvântul. Iar credincioșii tăiați împrejur, care veniseră cu Petru, au rămas uimiți pentru că darul Duhului Sfânt s-a revărsat și peste neamuri. Căci îi auzeau pe ei vorbind în limbi și slăvind pe Dumnezeu. Atunci a răspuns Petru: Poate, oare, cineva să oprească apa, ca să nu fie botezați aceștia care au primit Duhul Sfânt ca și noi? Și a poruncit ca aceștia să fie botezați în numele lui Iisus Hristos. Atunci l-au rugat pe Petru să rămână la ei câteva zile." (Fapte 10:44-48)
"Și pe când Apollo era în Corint, Pavel, după ce a străbătut părțile de sus, a venit în Efes. Și găsind câțiva ucenici, a zis către ei: Primit-ați voi Duhul Sfânt când ați crezut? Iar ei au zis către el: Dar nici n-am auzit dacă este Duh Sfânt. Și el a zis: Deci în ce v-ați botezat? Ei au zis: În botezul lui Ioan. Iar Pavel a zis: Ioan a botezat cu botezul pocăinței, spunând poporului să creadă în Cel ce avea să vină după el, adică în Iisus Hristos. Și auzind ei, s-au botezat în numele Domnului Iisus. Și punându-și Pavel mâinile peste ei, Duhul Sfânt a venit asupra lor și vorbeau în limbi și prooroceau." (Fapte 19:1-6)
Din aceste pasaje biblice, se vede foarte clar minciuna aruncată "pentru a testa piața, adică vigilența ortodocșilor", minciună care dovedește din nou atât incompetența domnului samson în materie de scriptură, cât și viclenia sectarilor care scot doar anumite pasaje din scriptură ca să își argumenteze pozițiile lor greșite și mincinoase, deși în aceeași scriptură există pasaje care le demonstrează greșelnicia poziției unilaterale pe care au adoptat-o. Se poate din nou observa strategia sectarilor de a miza pe proasta cunoaștere a scripturii de către ortodocși prin selectarea doar a unor citate scripturistice și pe interpretarea lor doar prin "lentilele" doctrinei lor false astfel încât poate, poate vor reuși să înșele pe cineva și să își sporească "roadele" misiunii (de înșelare și inducere în eroare).
Din pasajele biblice reiese deci ce este primirea darului Duhului Sfânt, care astăzi se face prin sfânta taină a mirungerii, și care înseamnă înzestrarea cu daruri ale Duhului Sfânt a acelora care deja au fost botezați (botezul creștin ortodox nefiind un botez care se face în afara Duhului Sfânt, doar prin apă așa cum încearcă să insinueze domnul samson); se vede deci că primirea darului Duhului Sfânt s-a făcut și prin lucrarea Duhului Sfânt în timpul propovăduirii sfinților apostoli,
dar și prin lucrarea de punere a mâinilor de către sfinții apostoli spre primirea darului Duhului Sfânt, punere a mâinilor care este diferită de punerea mâinilor la sfânta taină a hirotoniei.