View Single Post
  #142  
Vechi 16.07.2010, 10:27:44
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

Sir John Eccles,unul dintre cei mai renumiti si respectati neuropsihologi(Nobel price)a spus ca dualismul corp-minte este explicatia pentru notiunea de ,,constiinta".Unul dintre motivele pentru care a ajuns la acesta concluzie s-a numit ,,unity of identity".Paul Weiss(nanoscientist)a explicat acest concept a lui Eccles>desi substanta ,,fizica"a creierului este intr-o permanenta schimbare,nu s-ar putea vorbi despre ,,unity of identity"daca constiinta ar depinde doar de creier in mod fizic.Exista ceva peste creier care face posibila aceea legatura si coordonare.Arthur Custance(antropolog)a analizat acest aspect si din perspectiva notiunii de ,,memorie"si a ajuns la urmatoarea concluzie:,,What research has shown thus far is that there is no precise one-to-one relationship between any fragment of memory and the nerve cells in which it is supposed to be encoded.” Pe romaneste exista un ,,liant"de natura inexplicabila, nu se bazeaza nimic doar pe componenta fizica predictibila.Exista o ,,unity of identity"care este tinuta impreuna de altceva decat de factorii observabili.Nu exista doar corp si atat.

Dar oare cand s-a mai spus asta? Sa vedem ce scrie in Epistola întâia către Tesaloniceni a Sfântului Apostol Pavel 5:23.Dar sa vedem ce se spune si in Sfânta Evanghelie după Matei 10:28.

Ce este absolut uimitor este ca in zilele noastre psihologia se doreste a fi altceva decat esenta ei>psihologie=psyché(suflet)+logos(știință) spre diferenta de timpurile lui Aristotel(de ex)care intelegea(spre diferenta de noi) extrem de exact ceea ce urma sa spuna Sir John Eccles.

Cu riscul de a ma repeta>totul este scris in The Holy Bible.

Last edited by Scotianul; 16.07.2010 at 10:36:32.
Reply With Quote