View Single Post
  #135  
Vechi 31.05.2010, 12:40:46
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Dupa marturisirea sa,Klaus are 25 ani de ortodoxie.Si desi are multi contestatari,are si multi oameni care il apreciaza,si mireni dar si din randul clerului,nu numai de la noi,dar si din alte tari ortodoxe pe care le-a mai vizitat.
Se face o confuzie aici,asemanandu-se Klaus Kenneth cu Sfintii Parinti.Nu a spus nimeni ca ceea ce spune el,este de aceeasi valoare,chiar Klaus spune la conferinte ca el nu este teolog.
Marturisirea lui atinge insa doua categorii :
1.Cei care mai cocheteaza cu alte religii
2.Crestinii care nu au o traire autentica in Hristos.

Eu fac parte din a doua categorie,si mi-a folosit Kenneth ca exemplu de traire crestina,fara a face deloc compromisuri.
Observ ca sunt crestini care nu au nevoie de aceasta marturisire.Este dreptul lor,calea lor de mantuire.Fiecare poate opta pentru un exemplu sau altul din viata,fara ca asta sa afecteze pe ceilalti.
Eu il apreciez foarte mult pe Klaus,dar in dimensiunea pe care am relevat-o mai sus.
Iti dau dreptate...
Dar am o indoiala in legatura cu ce ai mentionat legat de categoria 1. Mi-a lasat impresia ca si el mai cocheteaza cu alte religii (vorbesc de cele crestine protestante nu de cele pagane)... Sper sa ma insel eu.
Toate cele bune iti doresc.