View Single Post
  #17  
Vechi 18.04.2010, 23:51:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amatyyy Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Asta sincer nu stiam ,prima oara aud.
Atunci de ce Sfantul Ioan Gura de Aur este considerat ortodox si nu catolic?
Chipul Sfantului il putem vedea pe icoanele ortodoxe si pe peretii bisricilor ortodoxe.
La catolici este asa?
La catolici stiu ca Sf. Ioan Gura de Aur este supranumit "doctorul Bisericii". Despre cinstirea si cultul lui la catolici ar trebui sa stie mult mai multe Mihnea. Oricum, in mod sigur, catolicii nu celebreaza Sf. Liturghie compusa de el, asa cum o avem noi.
Repet, este un sfant din secolul IV, deci care a trait mai inainte de mare schisma, pe vremea cand Biserica era Una si de aceea este recunoscut si de catre catolici. Ce-i drept, el s-a nascut in spatiul rasaritean, in Antiohia. Cei mai importanti sfinti pe care ii consideram ai nostri, ortodocsi, sunt si la catolici: Sf. Fecioara Maria, Sf. Nicolae, Sf. Gheorghe...
Si noi, ortodocsii, avem sfinti, deci de dinainte de marea schisma, care provin din spatiul apusean, bunaoara, Fericitul Augustin (care, la catolici, din cate stiu eu, se bucura de o foarte mare cinstire si sta la bazele gandiri lor teologice), Grigorie cel supranumit de catre noi, ortodocsii, Dialogul, care a fost nici mai mult, nici mai putin, decat papa al Romei... (iata cate ceva despre el - http://paginiortodoxe.tripod.com/vsm..._dialogul.html).
Evident, rolul si importanta acestora difera semnificativ, la ortodocsi si la catolici... Mihnea poate oferi mult mai multe detalii.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote