View Single Post
  #50  
Vechi 22.03.2010, 23:11:28
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Cred ca trebuie si putin echilibru in toata problema asta legata de natie, rasa, evrei, tigani, etc...

Cititi capitolul despre "Negri cu suflete albe" din cartea despre Sf. Nifon. Cartea se cheama parca "Sf. Nifon, un episcop ascet".

Amintiti-va si de Avva Moise Arapul, adica Moise cel negru. Amintiti-va si de famenul etiopian pomenit in Faptele Apostolilor, care e posibil sa fi fost tot negru.

Iisus Hristos a fost evreu. Si Maica Domnului si cei 12 Apostoli. Si primii crestini. Si unii sfinti au spus ca Hristos la a doua venire ii va mantui chiar si pe evreii pe care ii va gasi traind evalvios dupa legea lui Moise, care n-au cunoscut crestinismul.

Crestinismul si mantuirea nu sunt numai pentru albi sau pentru romani, sunt pentru orice om indiferent de culoare care traieste placut lui Dumnezeu. Eu as zice sa nu aruncam cu pietre in restul oamenilor, ca riscam sa ajungem ca evreii care ii numeau caini pe restul neamurilor.

Bogdan.

Bogdan, stiu despre ce carticica vorbesti! Foarte interesanta! Eu chiar n'am nimic cu negrii!
Cunosc de altfel destui africani!

Problema este atunci cand acesti africani, tigani, s.a.m.d. incearca sa para ceva ce nu sunt! Cabral nu este roman, Guta nu este roman!

Englezii si olandezii din Sudul Africii, nu sunt africani, chiar daca sunt acolo de sute de ani!

Eu nu sunt italian, chiar daca traiesc in Italia de cativa ani. Copii romanilor nascuti aici, nu sunt italieni, sunt romani. De exemplu', in Elvetia, dupa vreo 3 generatii circa, strainii primesc cetatenie! Cred ca este o solutie foarte buna!
Reply With Quote