View Single Post
  #28  
Vechi 21.03.2010, 13:57:04
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Istoric vorbind, ei de acolo vin, din India!

Din punctul meu de vedere, unica solutie la problema tiganeasca este deportarea lor! Pe acestia nu'i vei schimba nici cu educatia, nici cu legea crestina, cu nimic!

De pe timpul lui Cuza se tot incearca o "integrare"... mai rau este ca acum o mare parte din romani s'au integrat ei in societatea tiganeasca, uitand ca defapt asa isi tradeaza toti inaintasii neamului!
Nu stiu daca deportarea ar fi cea mai buna solutie.Cred ca ar fi mai eficienta educarea de catre insasi tiganii culti,cei care au reusit sa se rupa de cort,de aceasta forma invechita de a trai.Ei ar fi cei mai pregatiti si cei mai buni cunoscatori in gasirea solutiei. Chestiunea este ca acestia se declara romani insa continua sa apere mentalitatea anterioara.Ceva asemanator am vazut la unii romani pe aci, prin Spania,care dupa ce au cerut nationalitate au impresia ca sunt ceva mai...deosebiti.Eu sunt convins ca avem mult de lucru,in primul rand cu noi insine,suntem usor de dezbinat,destul de toleranti si "prosti" de buni.Cu "romanii" integrati cam ai dreptate desi in marea majoritate,daca esti mai atent,provin din familii mixte,nu sunt nici rmani,nici tigani sunt...goi,se iubesc doar pe ei insisi.

Last edited by Langu; 21.03.2010 at 14:00:44.
Reply With Quote