View Single Post
  #15  
Vechi 18.03.2010, 22:06:05
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dumnezeu sa ma ierte ca am folosit asemenea cuvinte grele referitoare la neamurile latine.
Si daca a citit careva care este sau care are rude de neam latin -spanioli,italieni,portughezi sau din America de Sud imi cer iertare si de la acela/aceea.
Si acestia tot popoare de a lui Dumnezeu sunt dar unii inselati de duhuri rele umblau sa-i deznationalizeze.
Si o parte din acestea (precum mafia) sunt aparute ca rezultat a cum se propovaduia un fundamentalism aparut din inselarea duhurilor rele prin BC.
Oricum acum in BC macar s-au introdus slujbe in limba natiilor (sau cel putin asa am auzit,daca gresesc va rog sa ma corectati).
Nu este normal ca italienii,spaniolii,portughezi sa nu poata sa aiba si ei o Biserica a neamului lor asa cum e normal.
Poate BO ar putea face prozelitism agresiv sa infiinteze Biserici ortodoxe cu ierarhi si preoti din neamurile de acolo in Italia,Portugalia,Spania.
In crestin ortodoxie toti patriarhii sunt egali intre dansii nu e un patriarh mai mare ca altul.
Asa Sfantul Apostol Pavel si Sfantul Apostol Petru erau egali si erau egali cu ceilalti Sfinti Apostoli.
La pogorarea Duhului Sfant nu prezida vreunul din Sfintii Apostoli si nu a primit vreunul o hirotonie mai speciala ca a celorlalti.
Reply With Quote