View Single Post
  #1  
Vechi 18.03.2010, 02:27:39
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Miscarea de rezistenta a poporului roman impotriva deznationalizarii

Eu stau si ma uit ce se da prin mass-media:
foarte putina muzica romaneasca,foarte putine filme romanesti,aproape nimic despre modul de viata al stramosilor nostri.
Produsele romanesti tipice sunt nepromovate,stilul de viata romanesc pastoral e dispretuit ,vedem anti-publicitate la locurile de vacanta din Romania si alte multe ca acestea.
Pe langa asta vedem agresiuni si pe alte planuri asupra neamului romanesc.Una din ele este ca viata devine grea in Romania si romanii sunt fortati sa plece din Romania si acolo se deznationalizeaza.
De aceea parintele Justin Parvu probabil a zis sa nu se ia pasapoartele ca asta a fost mila lui Dumnezeu prin care oamenii simpli crestini ortodocsi romani puteau fi tinuti in Romania.
Dar parintele Justin Parvu a fost gasit vinovat de iubire fata de neamul sau se pare.

Vad ca si pe Trinitas TV (desi acolo se promoveaza un pic neamul romanesc uneori) in loc sa se dea o muzica buna romaneasca populara din fluier,din caval sau alte muzici romanesti este data muzica straina de neamul romanesc adica muzica simfonica.

Oare Preasfanta Treime a facut ceva rau?
Eu nu cred.
Si Presfanta Treime a facut neamurile fiecare neam cu specificul sau national.Normal se poate ca neamul sa devina crestin ortodox fara ca specificul sau national sa fie anulat.Cum se poate asa aceasta e o taina si tainele nu se expun algoritmic.Algoritmul nu e decat o simplificare.Se poate asa ca neamul sa devina crestin ortodox dar fara sa se deznationalizeze prin lucrarea Preasfintei Treimi asupra neamului.
La dacii acum romani vedeti aceasta cum in acesti multi ani Preasfanta Treime a lucrat si rezultatele lucrarii s-au transmis prin oameni,prin traditii,prin muzica,prin stilul de viata (cum era facute casele,cum erau hainele,cum se purtau oamenii intre dansi,cum stateau la masa si cate si mai cate) si s-a facut o zestre crestin ortodoxa romaneasca asa de frumoasa.A lucrat Preasfanta Treime prin Sfanta Biserica crestin ortodoxa romana.
(nu zicem "care pretutindenea esti si toate le implinesti"?).

Iar dacii au fost foarte apropiati de crestin ortodoxie si de acum 2000 de ani sunt crestini ortodocsi.
La romani in stilul de viata,in muzica in obiceiuri in vorba putem percepe taina.
Chiar un mare roman Lucian Blaga si zicea referitor la neamul romanesc:
"Eu nu strivesc corola de minuni a lumii si nu ucid cu mintea tainele ce le intalnesc".Prin minte se refera la mandrie,la gandire superficiala.Cand ne insela dracii si ne mandrim ni se pare ca le stim pe toate si ce zicem noi are valoare de dogma sau de adevar absolut. Eu stiu de la mine insumi de aceasta foarte grea boala dar nadajduiesc la Dumnezeu preamilostivul sa ma vindece.

Probabil aceasta e lucrarea dracilor care doresc sa distruga neamul romanesc.


Eu nu stiu ce am putea sa facem noi in viata noastra.
Poate am putea incepe cei care stam in Romania sa cumparam mancare romaneaca,sa mergem in vacanta in Romania,sa incepem sa citim istoria noastra,sa aflam de la oamenii mai batrani de la sate si eventual sa inregistram obiceiuri,istorisiri si altele ca acestea.
Sa incercam sa pastrasam aceasta zestre de o valoare inestimabila.
Sa mai vizitam obiective istorice,sa vedem cum sunt taranii din Romania vorbind cu dansii etc.

Last edited by mihailt; 18.03.2010 at 02:34:43.
Reply With Quote