View Single Post
  #4  
Vechi 16.03.2010, 14:42:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
Buna tuturor,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in problema cu care ne confruntam (eu si sotul meu). De curand, o prietena de a mea ne-a anuntat ca se va casatori peste cateva luni si ne-a rugat sa le fim nasi. Am fi zis da fara sa cugetam prea mult, dar sunt cateva probleme destul de mari:
- In primul rand ea este mai mare cu 4 ani decat noi, iar el cu 8;
- Ea e la prima casatorie, in timp ce el a mai fost inca o data casatorit are si 2 copii cu prima lui sotie;
- Iar cea mai grava este ca desi s-a nascut ortodox, in urma cu cativa ani (cred ca inainte de prima lui casatorie) el s-a trecut la nu stiu ce secta (cred ca la baptisti daca nu ma insel, dar nu cred ca e important asta). Acum a acceptat sa faca cununia religioasa in Biserica Ortodoxa si nici nu stim daca ar trebui sa i se citeasca cateva rugaciuni inainte (de botez nu crede ca e vorba, adica banuiesc ca a ramas valid primul).

Voi ce ziceti? Ati auzit de astfel de cazuri?
Eu nu văd nici măcar o mică dificultate, necum una majoră. Să le luăm pe rând:
1) împrejurarea că finii sunt un pic mai vârstnici decât nașii, deși e mai neobișnuită, nu am auzit să fie necanonică. Dacă, Doamne ferește, voi rămânea văduv la 75 de ani, poate că mă voi recăsători cu o babă de 70. De unde să luăm, atunci, nași ? De la azilul de bătrâni ?

2) Dacă Biserica Ortodoxă acceptă recăsătoria divorțaților, trebuie să acceptați și dv. Chiar și dacă ar fi păcat, nu este păcatul dv acesta.

3) Dacă dorește să se reintegreze în Biserica Ortodoxă, e foarte bine să o facă. Aici îl poate ajuta preotul, mai puțin dv.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote