View Single Post
  #3  
Vechi 16.03.2010, 12:41:08
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Se face o slujba speciala pentru cei care au fost botezati ortodocsi si au trecut la secte, pentru re-primirea in biserica ortodoxa.
El vrea sa devina ortodox sau pur si simplu e dispus sa accepta orice ritual ca pentru el sunt oricum fara valoare?

Si daca nu gresesc, pentru a doua casatorie nu se face slujba cununiei, ci se da un fel de binecuvantare, desi cred ca s-ar gasi si preoti care pentru un bunzuar plin, n-ar tine cont de aceste canoane.

Cazul este mai ciudat pentru ca pentru ea este totusi prima casatorie, nu stiu cum este corect dpdv canonic in cazul asta.

Dar eu mi-as face mai degraba griji pentru cat de serioase sunt intentiile lui, daca trece la ortodocsi doar pentru casatorie, iar pe urma o va apuca iar pe cai gresite si cu religia si cu familia?

Era de preferat ca pasul asta sa-l faca mult inainte de a exista "argumentul casatoriei", nu dupa.

Prima data de ce a divortat?
Cati ani au trecut de la divort?
La baptisti cum a ajuns?

Responsabilitatea care va revine ca nasi nu se rezuma doar la momentul casatoriei, ci si la viata lor duhovniceasca ulterioara, sunteti siguri ca e o povara pe care o puteti duce?
Buna Alin,
Inca nu am acceptat sa fim nasi tocmai de asta ne chinuim in a face alegerea corecta pentru ca ne asteapta cat mai curand cu un raspuns.
Daca informatiile pe care le am sunt adevarate, divortul a fost pricinuit din cauza fostei sotii. El a plecat la munca in nu stiu ce tara, iar cand s-a intors ea avea pe altcineva. Separarea s-a produs de 2-3 ani, dar divortul propriu-zis anul trecut prin vara.
E o poveste lunga si cu trecerea la baptisti.. tot ce stiu e ca el, desi nascut si botezat ortodox, nu se incadra in categoria celor practicanti in schimb frecventa f des barurile si discotecile. Si intr-o noapte cand se afla intr-un astfel de local, i s-a aratat Mantuitorul si sustine ca de atunci s-a lasat de fumat, de baut, de obisnuinta de a vizita localurile si a trecut la baptisti. Ce mai stiu e ca tot satul unde traia atunci au renuntat la ortodoxie inclusiv parintii lui, fratii si rudele ce le are.
Nu stiu nimic de intentiile lui de a trece definitiv la ortodocsi, sau doar pt casatorie pt ca prietena mea nu accepta sa se casatoreasca la ei.. habar n-am si nici nu stiu cum as putea sa abordez problema ca sa nu o supar pt ca imi este o persoana f apropiata..pacat ca e asa incurcata situatia.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote