View Single Post
  #230  
Vechi 01.03.2010, 14:58:49
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurelia1984 Vezi mesajul
Cu cine am mai vorbit despre problema asta mi-a spus ca sunt geloasa si ca gelozia e o boala (eu cred ca gelozia e confundata des cu paranoia); ca nu trebuie sa ma supar pe trecutul lui, ca nu ma cunostea, etc.
Gelozia este ceva bun, atata timp cat ramane in granitele ei firesti. Dragostea autentica nu poate fi despartita de gelozie.
Gelozia nu trebuie insa sa fie simtita de persoana iubita, ci doar de cea care iubeste.

Personal, cand am ajuns sa iubesc, am simtit urme de gelozie fata de anii in care nu am cunoscut'o.
Fata de anii pe care i'am petrecut pe munti si pe langa alti oameni, iar ea cu ale ei.
Iubirea se naste in prezent, insa ajunge sa cuprinda si trecutul. Ce minunat este acest lucru.

Citat:
În prealabil postat de aurelia1984 Vezi mesajul
Dragii mei, vad ca fetele inteleg perfect ce am pe suflet, iar baietii ma arata cu degetul.
Sunt baiat si iti dau dreptate. :)
Ce se cere unei fete trebuie cerut si unui baiat, ba inca si mai mult... tinand cont ca baiatul este numit de Parinti "fire mai tare", iar nu "fire slaba".

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Stim ca impreunarea sotilor trebuie sa se faca numai in scopul facerii copiilor, ce este peste se numeste curvie (caci este spre placerea trupului) si fiind curvie se poate numi si desfranare?
Apropierea trupeasca a sotilor nu se face numai pentru nastere de prunci, ci si pentru adancirea tainei lor, pentru o tot mai mare unire si unitate. Adevarat ca nu trebuiesc folosite masuri de "ferire de nastere", insa nu nasterea este unicul scop. Un scop chiar mai esential este unitatea celor doi si ferirea de desfranare.

Domnul nu binecuvinteaza cu copilasi orice unire trupeasca. Cunosc pe cineva care a asteptat 5 luni dupa Cununie, pentru a zamisli. Nici nu vroiau, dar nici nu se "protejau". Doar se comportau curat, pazind zilele de post si sarbatorile. Toate se petrec la vreme, iar nu mecanic.

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Da Felicitas, chiar cred ce scriu. De practicat abstinenta, o practic, dar nu in casatorie, ca nu sunt casatorit. (o practic pt ca nu vreau sa pacatuiesc, si de frica iadului).
Abstinenta din'nainte de Casatorie nu trebuie facuta doar de frica iadului, si si din dragoste fata de cel/cea care va fi sa fie sotul/sotia aleasa.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote