View Single Post
  #122  
Vechi 25.02.2010, 17:12:19
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
AMR 1260 - (2x31 + 4) = 1260 - 66 = 1194 din dictatura senatului asupra statului, căci ne aflăm în perioada fărădelegii la cel mai înalt nivel când CConstituțională au înscăunat dictatura Senatului desfințând referendumul, suveranitatea și voința poporului român creștin liber, susținând că nu e vorba de voință ci de o părere consultativă interpretând voit confuziv cel mai important articol din constituție, citind și socotind greșit ceva ce este simplu și perfect clar:
ARTICOLUL 2
(1) Suveranitatea națională aparține poporului român, care o exercită prin organele sale reprezentative, constituite prin alegeri libere, periodice și corecte, precum și prin referendum.
(2) Nici un grup și nici o persoană nu pot exercita suveranitatea în nume propriu.

ARTICOLUL 90
Președintele României, după consultarea Parlamentului, poate cere poporului să-și exprime, prin referendum, voința cu privire la probleme de interes național.

ARTICOLUL 1
(1) România este stat național, suveran și independent, unitar și indivizibil.

(2) Forma de guvernământ a statului român este republica.

(3) România este stat de drept, democratic și social, în care demnitatea omului, drepturile și libertățile cetățenilor, libera dezvoltare a personalității umane, dreptatea și pluralismul politic reprezintă valori supreme, în spiritul tradițiilor democratice ale poporului român și idealurilor Revoluției din decembrie 1989, și sunt garantate.

(4) Statul se organizează potrivit principiului separației și echilibrului puterilor - legislativă, executivă și judecătorească - în cadrul democrației constituționale.

(5) În România, respectarea Constituției, a supremației sale și a legilor este obligatorie.

Citat:
Mai marii se încăpățânează să terorizeze poporul român amânând aplicarea referendumului care prevede:
1.O singură cameră a Parlamentului.
2.Numărul maxim de parlamentari redus la 300.

Acum au inventat că trebuie musai procedură de modificare a constituției și astfel a apărut comisia de modificare a constituției expre ca să nu aplice referendumul, exact așa cum i-a învățat pisikaa... și astfel urmează aplicarea referendumului la anul și la mulți ani... fiindcă Pisikaa aia bătrână și cotoiașul tânăr vrea sanatoriul desfrânărilor cu oricepreț!
ARTICOLUL 150
(1) Revizuirea Constituției poate fi inițiată de Președintele României la propunerea Guvernului, de cel puțin o pătrime din numărul deputaților sau al senatorilor, precum și de cel puțin 500.000 de cetățeni cu drept de vot.

(2) Cetățenii care inițiază revizuirea Constituției trebuie să provină din cel puțin jumătate din județele țării, iar în fiecare din aceste județe sau în municipiul București trebuie să fie înregistrate cel puțin 20.000 de semnături în sprijinul acestei inițiative.

ARTICOLUL 151
(1) Proiectul sau propunerea de revizuire trebuie adoptată de Camera Deputaților și de Senat, cu o majoritate de cel puțin două treimi din numărul membrilor fiecărei Camere.

(2) Dacă prin procedura de mediere nu se ajunge la un acord, Camera Deputaților și Senatul, în ședință comună, hotărăsc cu votul a cel puțin trei pătrimi din numărul deputaților și senatorilor.

(3) Revizuirea este definitivă după aprobarea ei prin referendum, organizat în cel mult 30 de zile de la data adoptării proiectului sau a propunerii de revizuire.

ARTICOLUL 152
(1) Dispozițiile prezentei Constituții privind caracterul național, independent, unitar și indivizibil al statului român, forma republicană de guvernământ, integritatea teritoriului, independența justiției, pluralismul politic și limba oficială nu pot forma obiectul revizuirii.

(2) De asemenea, nici o revizuire nu poate fi făcută dacă are ca rezultat suprimarea drepturilor și a libertăților fundamentale ale cetățenilor sau a garanțiilor acestora.

(3) Constituția nu poate fi revizuită pe durata stării de asediu sau a stării de urgență și nici în timp de război.


Citat:
Iată astfel cum o mână spală pe alta, și ambele se spală între ele; se ling pisicile între ele mințind la cel mai înalt nivel: CC, partide, Senat, iar boborul este păcălit mereu cu tembelizorul și ziarele iar răspândacii analiști politici răspândesc interesele lui Pisikaa aia bătrână, tot ce emană ea mârâind.

Corect în opinia oricărui analfabet ce citește prima oară constituția ar fi soluția de aplicare imediată și cât mai rapidă a referendumului validat, unirea camerelor într-una, eliberați din funcții parlamentarii în plus, alegera unui președinte al Camerei Unice a Parlamentului conform cu voința poporului exprimată prin referendum, și abea apoi am putea avea eventuale inițiative de modificare a Constituției, procedură conform Constituției ce prevede cu totul și cu totul altceva!

Ca la articolul ARTICOLUL 152 (1), să scrie ei „băieții buni” că : „... forma republicană de guvernământ ...” (și altele) „... nu pot forma obiectul revizuirii!” și astfel iată cum a devenit decomentul tovarășilor cu ceaușescul lor cu tot, infailibil! că doar au mers din casă în casă ca să-l instaureze deși nu a ieșit validarea prin referendum în ziua respectivă dar au prelungit termenele și zilele pentru vot doar ca să le iasă ce voiau ei... și așa au instaurat această Constituție... republicană, populară, socială... că doar ei erau partidul social democrat ce reprezentau poporul, iar cu tembelizorul au mințit poporul!

Deci iată cum ei au instaurat-o și tot ei sunt primii care nu aplică voința poporului! Nu respectă Constituția și judecă viceversa!

Last edited by vsovivi; 25.02.2010 at 18:24:28.