View Single Post
  #215  
Vechi 25.02.2010, 16:47:58
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Smile

Citat:
În prealabil postat de aurelia1984 Vezi mesajul
Eu am alta dilema. ca fata, am constatat ca nu pot sa concep ideea sa ma apropii sufleteste de un om care si-a impartit intimitatea cu altcineva inainte sa ma cunoasca. Am stiut intotdeauna ca e bine sa-ti pastezi castitatea, dar, fara sa imi spuna cineva, am considerat ca daca eu respect principiul asta, am dreptul sa am aceeasi pretentie de la omul cu care vreau sa ma casatoresc.

cand baietii pretind castitate de la sotie, toata lumea ii intelege, dar pe mine toata lumea ma condamna cand aduc vorba de asta. nu inteleg de ce se face diferentierea aceasta. nici chiar fetele cu care am mai vorbit nu considera normal sa aiba pretentia asta de la sotii lor.

poate e dovada de mandrie, dar nu pot sa ma abtin sa-mi imaginez pe cel drag mie in ipostaze indecente cu alta! e peste puterea mea. am incercat o sigura data sa trec peste asta intr-o relatie si rezultatul a fost ca am suferit foarte mult. dar, mai ales, am simtit tot timpul ca in relatia respectiva eram comparata cu fostele. pana si comportamentul partenerului "experimentat" tradeaza uzura fizica prin toti porii.

nu stiu cum ar sta situatia in momentul in care "experimentatul" ar regreta tot trecutul sau glorios si ar incerca sa se schimbe de dragul noii iubiri. din pacate, mai ales la barbati, cred ca putini se caiesc cu adevarat de relatiile inainte de casatorie.

Doamne-ajuta!
aurelia 1984, martusisesc ca n-am mai auzit de asa ceva pana acum. Ti se trage de la mandrie. Nu uita ca ,,mandria e radacina pacatelor mari"(Ps19.13). Sunt sigur ca iti va trece cu timpul, cand te vei maturiza
Reply With Quote