View Single Post
  #9  
Vechi 13.02.2010, 16:48:50
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Intr-adevar, are ceva de a face cu sabatul iudeilor, odihna lor mai exact, ca asta inseamna, dar are de face si cu odihna unora dintre noi, dar nu cu adevarata odihna prevazuta de Dumnezeu. Unii oameni isi inchipuie ca Dumnezeu are nevoie de unul in ziua lui cea sfanta care sa stea cu mainile in san, sa nu faca nimic, de aceea il criticau fariseii pe Domnul, din pricina neintelegerii lor. Porunca spune "sase zile sa lucrezi si sa-ti faci lucrul tau, dar in ziua a saptea sa nu faci nici o lucrare". Adica nici o lucrare de a ta. Ce lucrare de a Lui facea Domnul cand vindeca pe oameni? Odihna zilei Domnului are de a face cu intrarea noastra intr-o altfel de odihna, aceea a mantuirii noastre si nu cu probleme existentiale ale unora "am voie sa", "nu am voie sa". Prima zi din viata omului a fost o zi de odihna, omul a fost invitat sa intre in odihna lui Dumnezeu. Acesta este semnalul, ca totul a fost facut pentru mantuirea noastra in mod desavarsit si nu avem altceva de facut decat sa primim. Asta e semnificatia odihnei, in rest putem sa tinem zile pana nu mai putem, fara nici un folos, conform Cuvantului.
Ei... sigur ca Dumnezeu nu are nevoie de nimic din ce i-am putea da noi. Nu are nevoie Dumnezeu nici de postul nostru, nici de rugaciune, nici de fapte bune, nici de slujbe.... dar noi, ei, noi avem nevoie de ele! Nu o sa stam cocotati in pat sa vina Hristos sa ne mantuiasca, ci trebuie sa lucram si noi ceva, nu?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote