View Single Post
  #8  
Vechi 13.02.2010, 15:21:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Psalmul 5

Graiurile mele asculta-le, Preasfanta Doamna, Fecioara, si nu intoarce de la mine fața ta de mama! Schimba plansul meu intru bucurie si suspinul meu intru veselie, ca sa cada vrajmasii sub picioarele mele. Cu puternicele tale rugaciuni zdrobeste capetele lor cele trufase, ca sa te binecuvinteze toata limba si numele tau sa-l rosteasca tot trupul. Binecuvantata esti, o, fiica Marelui Imparat ceresc! tu esti cununa tuturor sfinteniilor, tu esti slava Ierusalimului celui de sus si a celui de jos. cei ce te binecuvinteaza vor izbuti in lucrarile lor. cei ce te binecuvinteaza vor fi binecuvantati, iar cei ce te urasc si te ocarasc vor fi blestemati! Din casa robilor tai nu se va imputina vinul si belsugul de untdelemn!
Il binecuvantam pe Dumnezeu Care te-a zidit!
Binecuvantati sa fie parintii tai care te-au nascut!
Binecuvantata esti, Doamna Fecioara,in cer si pe pamant, laudata si preaslavita esti in vecii vecilor.

psalmul 6

Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, nu intru iutimea Sa sa ne mustre pe noi Dreptul Judecator, nici intru mania Sa sa fim predpesiti. Pe tine, aparatoarea noastra, te rugam sa ai grija de noi si pentru numele tau cel sfant sa ne izbavesti de portile iadului si din prapastia cea intunecoasa cu rugaciunile tale, ca sa cunoastem in veci minunile tale, caci nu mortii, nici cei ce sunt in iad, ci noi, cei vii, cu harul tau te vom binecuvanta!
Slava....

Psalmul 7

Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, spre tine nadajduiesc. Izbaveste sufletul meu de vrajmas, pentru ca in smerenia mea sa fiu bineplacut tie. Stralucirea fetei tale sa lumineze sufletul meu siprivirea ta cea milostiva sa insenineze constiinta mea si prin tine imi voi aduce rugaciunile si cererile mele inaintea celui Preainalt!

Psalmul 8

Presfanta Stapana mea, prin tine, Domnul nostru s-a facut Mantuitorul si fratele nostru. Ca focul pe rug si ca roua pe lana a coborat peste tine Cuvantul lui Dumnezeu Cel mai inainte de veci Care, pe Duhul Sfant aflandu-L, te-au umbrit cu puterea celui Preainalt.
Binecuvantat este Rodul pantecelui tau ce S-a zamislit in tine. Binecuvantata este Nasterea ta cea fecioreasca, binecuvantata este curatia trupului tau! Binecuvantate sunt indurarile inimii tale.
Slava tie, aparatoarea tututor credinciosilor, cea plina de osardie!
Slava...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote