Subiect: NEVOIA DE DIALOG
View Single Post
  #11  
Vechi 13.03.2007, 22:51:10
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Sunt de acord intr-un fel cu dmb insa mai cred ca dorinta de dialog cu celelalte confesiuni este legata de mandrie, ca si cum suntem foarte increzatori in valorile detinute dar nu ne multumim cu atat ci vrem sa ne laudam cu ele in loc sa ne vedem de mantuire. Dialogul religios e ceva foarte complex si serios.
Sper ca sunteti de acord cu mine ca intotdeauna cei buni nu ies in fata, sa fie auziti si deci cei care vor merge la intalniri cu celelalte confesiuni, pentru a vorbi despre bucuria de a fi ortodox, nu cred ca vor fi cei care ar trebui sa fie acolo, prezenti. Deocamdata nu cred ca in biserica noastra exista purtatori de cuvant care sa isi merite aceasta functie.
Mai repede cred ca dialogul e foarte bun daca nu e legat de credinta.
E greu de crezut ca suntem chemati noi, ortodocsii, pentru ca e cineva din celelalte culte interesat de ortodoxie.
Iarta-ma iosif, voi face referire la ideea ta "Dialogul este esential pentru inlaturarea umbrelor unui trecut nedrept, dureros....". Trecutul acesta dureros a nascut sfinti care au marturisit credinta ortodoxa (in cazul nostru). Nu cred ca sfintii acestia se bucura de excesul acesta de ingaduinta si iubire dar care uita de adevar.
Biserica noastra nu este ca cea a sectelor ca sa mearga din usa in usa. Oamenii stiu unde e biserica, vor sa vina, bine, nu vor ... sa ne rugam pentru ei.
Reply With Quote