View Single Post
  #10  
Vechi 13.11.2009, 10:49:37
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@windorin - au plecat si si-au lasat familia, ca sa-l urmeze pe Iisus. Este f.clar. Petru era casatorit.

@Noesisaa - ma incurci si mai tare.
1. Eu nu inteleg ce fel de crestinism exista cand a venit Iisus pe pamant. Era V.T. Dar iudeii tot dupa V.T se iau. Si atunci?
Si Sf. Ioan a adus botezul in Iordan in numele Tatalui. Acela ce fel de botez este atunci?
Prin botez spunem ca devenim crestini. Pana atunci nu suntem.
Toata lumea(si preotii) spune ca erau crestini si pana la Iisus.
Eu asa ziceam/imi imaginam, ca tine, ca Iisus a adus crestinismul, dar am aflat ca nu este asa.
Vezi cat de derutant este sa nu fie scris ceva clar?
Deci asa era si cu Iisus si cei din vremea lui care veneau la Ioan?
2. Erau toti iudei pana la urma si totusi au trecut la la legea noua adusa de Iisus. Poate fara un botez la Ioan, nu stiu.
Iisus a fost mai intai, dupa nastere dus in templu si botezat ca la iudei (cu taiere imprejur). Apoi s-a dus si a fost botezat in Iordan de Ioan.
cam incurcate informatiile tale, nu stiu de unde le iei
Cand a venit Iisus nu exista crestinism, crestinismul e religia care-l marturiseste pe Hristos ca fiind Fiul lui Dumnezeu rastignit si inviat a treia zi
numele de crestin a fost dat in Antiohia primilor discipoli a lui Hristos
Sf Ioan Botezatorul spunea "Eu va botez cu apa dar cel ce vine dupa mine (adica Iisus) va va boteza cu Duhul Sfant si cu foc"
Botezul lui Ioan a fost un botez al pocaintei, nu e tot una cu botezul crestin care presupune si imbracarea cu Duhul Sfant

Bineinteles ca nu suntem crestini, crestinismul nu se mosteneste prin nastere, tre sa intri in Biserica lui Hristos , dezbracandu-te de pacat si imbracandu-te in haina harului ceresc
nustiu care e acea "toata lumea" si care sunt acei "preoti" care spun ca erau crestini si pana sa vina Mantuitorul??
Iisus nu a fost botezat la iudei, nu exista ritualul de botez, ci de taiere inprejur
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote