View Single Post
  #9  
Vechi 31.10.2009, 14:34:54
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu va dau dreptate si la unii si la altii.
N-am auzit de imbolnavire prin impartasire cu lingurita comuna, dar cand te imbolnavesti nu mai stii de fapt de unde ti se trage. Afli peste ani de zile, cum am auzit pe multi in ultima vreme, ca ai avut o hepatita nu se stie de unde si cand si de la ce, sau mai stiu eu ce prostie.
Pe de alta parte stiu ca Impartasania este ceva sfant si te protejeaza trupul si sangele sau.
Eu nu mi-am facut probleme pana acum in acest sens si m-am impratasit fara grija.
Am unele indoieli totusi.

1. Exista oameni care poarta virusi rai cu ei si ii pot raspandi si prin saliva peste tot: gripe de toate felurile, hepatite virotice de toate felurile, herpes etc.
Spunea Noesisaa ca daca esti bolnav stai acasa si te vindeci mai intai. Corect, dar asta poti in faza acuta a unei boli, sau la o gripa, raceala, etc.
Dar ce faci cu un virus cronic, pe care il porti cu tine toata viata?
La noi in parohie au fost persoane cu hepatite B, C, mai stiu eu ce. Nu s-a facut deosebire.
Din motive de intelepciune, o doamna purtatoare de un virus hepatitic se impartasea de obicei ultima. A si intrebat preotul (mi-a povestit) si acesta chiar nu stia cum e mai bine sa faca, dar pana la urma nu s-a ferit.
Exista insa si copii si mai ale bebelusi si ce facem atunci?

2. Preotul poate sa ia el niste masuri de igiena. Sa aibe 2-3 lingurite la el sa le schimbe si dezinfecteze cumva, una in special pentru copii.
Mai ales in vremuri de epidemii, sau pandemii cum este cu gripele astea ciudate, trebuie totusi luate niste precautii.
Si mai ales sa spele mereu si sa dezinfecteze linguritele intre slujbe.

3. Este drept ca Dumnezeu ne ajuta si ne protejeaza, dar atunci de ce si cine trimite aceste boli?

4. Si pana la urma, asa cum mai spunea cineva mai sus, dar mesajul nu este asa clar, nu conteaza lingurita cu care te impartasesti, ci continutul. Acela este sfant si nu lingurita. Si atunci de ce nu sa nu se poata folosi lingurite de unica folosinta, sau proprii?

Iar cu sarutatul icoanelor, e cam la fel... Dar poti sa nu le saruti (si ca bolnav, si ca sanatos) si doar sa te inchini la ele in biserica, sa te rogi. Sarutatul nu este asa important.

Last edited by sophia; 31.10.2009 at 14:38:40.
Reply With Quote