View Single Post
  #5  
Vechi 29.10.2009, 19:09:38
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Da, da Geo, dar nu ai amintit nimic despre aceasta avalansa din partea mirenilor asupra calugarilor perturbandu-le linistea...avalansa de spovedanie inaintea Ieromonahilor, care, din experienta vorbesc, a creat un haos in aceasta tagma.
In mod normal,, dintru inceput acest lucru nu era permis, ieromonahul servea, intra-adevar, dupa cum ai spus, activitatii duhonicesti din cadrul manastirii si atat.
Si ca o sublatura a acestei greseli, pana la urma, nu am inteles niciodata cum poate sa se pronunte si sa vorbeasca calugarii despre viata sexuala a mirenilor, nu doar cum poate, cum se ingaduie a fi afundati in aceasta lume , chiar si doar la nivel teoretic... este cu adevarat o problema in acest sens, o perturbare de principiu a statutului monahal.

asa e sora Ory, nu am amintit, desi eu am avut duhovnic de Manastire, dar stiu Duhovnici Iermonahi care NU primesc mireni la spovedanie „Aveti preot in sat? Da! de ce nu mergeti la dansul sa va spovediti? paaaaiiii... Pai! Eu am raspundere de calugari, nu pot spovedi si mireni, ca de aceea sunt preotii mireni!!”
In fine, asta am lasat sa inteleaga fiecare, ca SMERENIA SI DORINTA DE MANTUIRE POATE GASI ORIUNDE DUHOVNIC PT A SE MANTUI!!!
Reply With Quote