View Single Post
  #49  
Vechi 15.10.2009, 18:25:05
valeria85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai oameni buni, ca tot ati insirat 3 pagini certandu-va pe baza rimelulul...hai sa va spun o poveste 100% adevarata sa va vad cat va certati pe tema asta si pe cine mai invinovatiti...

Locuiam acum vreo doi ani in Amsterdam si mergeam la o biserica ortodoxa, rusa din cartierul meu. Eram un grup de aproximativ 10 romani care ne vedeam duminica la biserica si mai stateam sa povestim dupa slujba. Dupa legea crestina, am zis sa ma duc imbracata decent la slujba: fusta lunga, batic negru, nemachiata. neparfumata...Dupa slujba, ca de obicei grupusorul nostru statea la taclale si isi bea cafeaua...dar in acea duminica era un tanar pe care eu nu-l cunosteam inca si care a fost tare stupefiat cand m-a auzit vb romaneste.

Omul putea jura ca sunt vreo musulmanca ratacita prin biserica si ma privea cam in scarba SINCER. Dupa ce ne-au facut ceilalti cunostiiinta si ne-am bagat putin in vb nu s-a putut abtine sa nu-mi reproseze ca nu ma pot deosebi de cele cu jihab...:-( Mi-a spus ca arat cumplit si ca exagerez, ca nici o alta femeie din biserica nu era imbracata ca mine etc etc. Acum prin smerenie l-am ispitit pe om sa pacatuiasca...nu sminteala, dar mai grav, sper ca intelegeti dvs....

Ideea e ca tre sa ne incadram in multime. Smerenie inseamna sa nu atragi atentia celorlati, sa nu atragi barfa, nici invidia...Smerenia asta simulata si fortata Stiti dvs ce e....si mai bine vames decat fariseu...Vrei sa fi pe placul lui Dumnezeu, atunci nu merge pe extreme...

Si spre nemultumirea multora, traim cu totii intr-o societate care ne forteaza la compromis si ne impune anumite tipare. Si serviciul meu imi impune o tinuta eleganta, de multe ori cocheta, ceva retusari ale ochilor si buzelor, fond de ten(ca doar mai apar cosuri nedorite) etc. Oameni te judeca dupa haine...si mi s-a intamplat sa merg la banca sa ridic o anumita suma de bani, dar eram mai prafuita...si m-au tinut 2 ore sa controleze toate actele, cu toate ca tot eu comandasem banii cu 2 zile inainte, dar in costum, cu tocuri, etc.....
Reply With Quote