Subiect: pacate in vis?
View Single Post
  #11  
Vechi 20.08.2009, 20:54:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.330
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ideea cu visele este ca reveleaza parti din sufletul nostru care nu ne sunt accesibile in starea de veghe. De accea sunt asa de importante pt psihologi, mai ales cei din scoala jungiana.
Deci, daca ni se pare ca anumite vise arata astfel de aspecte si ele ne tulbura, le putem spune la duhovnic, de ce nu. Depinde si de duhovnic, ce sensibilitate are pt astfel de lucruri.
Visele 'erotice' nu intotdeauna sunt patimase, dupa parerea mea. Pot pur si simplu retrai anumite experiente ale noastre, sau pot simboliza ceva.
Greșit, dragă Fani ! Visele erotice exprimă clar suferința celui în cauză , sunt oglinda stării pătimașe în care se află cel în cauză, e suferința prelungită și în stare de veghe.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote