Subiect: Noua Dreapta
View Single Post
  #12  
Vechi 28.06.2009, 23:53:02
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Noua dreapta=vechea garda de fier. Tipurile astea de extremism apar, de regula, in perioade de criza. Adeptii acestui .... hai sa-i zicem curent ideologic, nu sunt diferiti, ca mentalitate, de zelotii din vremea cand Domnul nostru Iisus Hristos era in lume. Ati vrea sa-l alegem iarasi pe Barabas si sa-L rastignim iarasi pe Dumnezeu? Fiecare este liber sa aleaga. Dragii mei, a apara interesele romnesti este acelasi lucru cu a apara ortodoxia pentru ca a fi roman inseamna a fi ortodox. Fara aceasta simbioza am fi disparut demult din istorie. A apara insa ortodoxia inseamna a iubi, a face pace, a fi curat cu inima si nicidecum a bate, a ucide, a uri etc. Nu exista acte violente in numele lui Dumnezeu. NICIODATA ! Am vazut ca dati exemple ale unor mari oameni de cultura, mari duhovnici, care au facut parte din garda de fier. Acest lucru nu atenueaza de fel fondul rau al acestui curent ideologic. Daca ei s-au pocait, in timp, este mare bucurie in ceruri pentru ei. In esenta, extremismul inseamna o proasta intelegere a credintei, iar din acest punct de vedere, toti suntem slabi si putem gresi, indiferent de orizontul de cultura sau de stradania cu care ne aplecam asupra invataturilor sfinte.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote