View Single Post
  #10  
Vechi 06.06.2009, 01:32:15
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fani, te intele ca te-ai adaptat atat de bine caci ai plecat la 18 ani si te-ai format practic acolo. Nu la fel e cu oamenii care au trait o buna bucata din viata lor in Romania. Eu am plecat la 39 ani si m-am integrat bine aici, in ciuda limbilor scandinave, care sunt f grele.
Il inteleg si pe Traditie 1, caci si eu simt la fel, cand pun piciorul in Romania. Se simte energia. Bucurestiul e f aglomerat si traficul imposibil, dar in restul tarii e mai suportabil din acest punct de vedere. Daca ar fi dupa mine, m-as stabili in Timisoara, pe care as numi-o Viena Mica. Oamenii sunt f calzi, am gasit multa credinta acolo. Brasovul este f frumos, are munte. Poiana Brasov a devenit o asezare cu hoteluri ingramadite; nu mai e ce a fost.
Cei care se reintorc, voit sau fortat, aduc cu ei idei noi, pe care le aplica. Romanul are fantezie, e artist si ii place diversitatea. Sunt surprinsa in mod pozitiv de fiecare data cand ajung in Romania, mai ales in Bucuresti, dar nu numai: atatea locuri in care poti intra sa bei o cafea, sa mananci o prajitura BUNA, o mancare buna, toate amenajate cu gust si cu serviciu ireprosabil.
Reply With Quote