View Single Post
  #61  
Vechi 29.04.2009, 13:17:18
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
parca e o gluma de prost gust... sincer... daca ar ajunge unul ca ala intr-o biserica din zona noastra ar fi uns cu miere si imbracat in pene... macar sa semene a ce este, adica un clovn. insa acolo pare ca are foarte multi fani... se vede ca l-a citit pe parintele cleopa, furandu-i din povesti partea cu discutia din tren... smecher... a prelucrat-o el asa putin dar tot furt se cheama. si minciuna. si de ce se foloseste de minciuna ca sa-si sustina "credinta" atat de tare? pentru ca e dracu' gol... ma uitam si la comentarii... care mai de care mai pisaciosi si mai plangaciosi...
sa fim seriosi, cred ca e o comunitate restransa. si cred ca majoritatea de acolo erau sectanti si in niciun caz ortodocsi. nu am auzit la viata mea murmure de aprobare in biserica ortodoxa. alea erau raspunsuri de eretici ca la bisericile negrilor din state... haleluja! mai lipsea whoopy goldberg de acolo si gradina zoologica avea efectiv complet...
sper sa fie doar un cosmar urat si doar un fenomen izolat. daca vrea castrat il asteptam in bucovina... dar ar scapa usor... asta trebuie inchis cu parintele proclu, sau parintele Justin... in juma de zi il fac parintii ortodox sadea... uita el toate prostiile si povestile...
pana una alta aveti grija ce mediatizati si voi sa nu cada si altii in plasa nemernicilor.
Doamne ajuta!
Nu vreau decat sa spun ca ceea ce ai scris tu nu este atitudine de bun crestin. Ca bun crestin nu te gandesti ca cineva, chiar si eretic daca ar fi, ar trebui castrat/batut/etc, ci ar trebui sa spui o rugaciune pentru aducerea lui pe calea cea buna. Martirii si sfintii cand erau schingiuiti, torturati si omorati de catre eretici si pagani nu aveau nici un gand de dispret, ura sau blestem fata de tortionarii lor eretici, ci isi vedeau de credinta lor.

Pe de alta parte, am ascultat si eu vreo 10-15 minute, ca nu am timp de mai mult. Dar nu am vazut nimic in cuvintele lui care sa "sara calul". Da, intr-adevar, nu isi face cruce asa "ca la carte." Dar foarte multi ortodocsi gresesc in chestiunea asta. Intr-adevar, audienta e putin cam ciudata pentru o audienta tipica intr-o biserica ortodoxa. Dar prefer asta decat sa vad oameni motaind in timpul predicii, sau cu gandurile in alta parte, sau soptind cu vecinul/a., cum se intampla de foarte multe ori in special la bisericile de parohie de la tara (inclusiv in Bucovina, da). Cel putin oamenii aia pareau ca asculta cuvant cu cuvant ce se spune si traiesc ce aud. Si apoi acei oameni vin cu Sf Scriptura la biserica. Da, o sa spuneti obicei sectant, dar nu vad nimic rau daca ei chiar citesc din Sf Scriptura. Marea majoritate a ortodocsilor nici macar nu deschid Biblia, sa nu zic de citit.

Deci, in afara de lucrurile astea de suprafata, ce erezii ati vazut?
Reply With Quote