View Single Post
  #4  
Vechi 29.12.2005, 08:34:32
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca trebuie sa fim toleranti cu cei din alte confesiuni si sa speram ca in viitor toate bisericile se vor uni, asa cum ne rugam in biserica la Liturghie. Pana atunci insa, trebuie sa ne pastram invatatura noastra si sa lasam teologii sa desluseasca caile prin care aceasta se poate realiza. Asa cum am mai scris eu lucrez alaturi de protestanti si neoprotestanti. Am fost si intr-o biserica de a lor, am asistat la slujba. Din punctul meu de vedere este lipsita de sacralitate, nu am simtit nimic deosebit. Oricum, nu am pretentia sa spun ca cunosc prea multe despre confesiunea lor, insa din ce am citit si din discutiile purtate cu ei, mi-am dat seama ca ei incearca sa se apropie de Dumnezeu prin cunoastere rationala. Ei cerceteaza mult Sfanta Scriptura si astfel ei spun ca ,,le vorbeste Dumnezeu". Eu cred ca Dumnezeu iti vorbeste intradevar din paginile Sfintei Scripturi, insa cred de asemenea ca trebuie sa ai o anumita stare pentru a putea spune ca Dumnezeu iti vorbeste. Si de asemenea cred ca pt. a intelege ai nevoie de ajutor calificat, adica de un preot, pt. ca altfel te poti usor ratacii. Ce ma deranjeaza la ei este ca incearca sa faca prozeliti cu orice pret. Mi-a fost greu pana sa-i fac sa inteleaga, ca eu il am pe Dumnezeu in mine inca de la botez, si de la 19 ani l-am primit si in inima si l-am acceptat ca pe Domn. In speranta ca n-am ofensat pe fratii care fac parte din aceasta confesiune, ma rog ca Dumnezeu sa ne dea pacea Sa.
Reply With Quote