Citat:
În prealabil postat de Bunl
Bună!
Sunt nou înscris, așa cum se poate vedea, și aș avea o întrebare: a interpreta un rol „necreștin", ca actor, este păcat? Adică roluri care reliefează activități neplăcute lui Dumnezeu, interzise de cele 10 porunci? Păcătuiesc actorii prin interpretarea rolurilor? Dar scriitorii care creează ficțiune ce descrie astfel de lucruri? Dar pictorii? Artiștii, în general, trebuie să se căiască în caz că arta lor ilustrează în vreun fel activități mai mult sau mai puțin păcătoase?
P.S.: Scriu cu diacritice întrucât țin foarte mult la corectitudinea limbii române.
|
[COLOR=red]Nu,nu pacatuiesc,ei doar interpreteaza cuvintele scrise de altii!Eu insumi am fost ,pana acum 11 ani artist liric,si interpretam pe scena diferite roluri ,asta nu inseamna ca tot ce-am interpretat m-ar fi pus in ipostaza de a fi in pacat,era pur si simplu o interpretare!Daca ne place cum scrie sau cum interpreteaza cineva un text ,sau cum picteaza,parintele meu duhovnic imi spunea ca nu-i pacat.Mai pacat este sa-l blamezi pe cel ce creaza ceva,fie crestin ,fie necrestin!Cu alte cuvinte ,daca cineva merita respct,sa i-l acordam ,pentru ca respectand pe oricine altcineva in afara de tine(nemaipunand la socoteala pe cei ce creaza opere de arta sau literatura sa di orice domeniu),te respecti pe tine!Doamne ajuta tuturor si spor in toate!

[/COLOR]
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!

Vizitati
http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/


[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata!

[/COLOR]