View Single Post
  #104  
Vechi 27.01.2009, 20:21:14
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dex53 Vezi mesajul
oamenii se inchina la fiinte imaginare gen Yehova, Allah, Zeus, Horus etc. din varii motive:

de frica: existenta unei vieti dupa moarte este adanc inradacinata in mentalul colectiv (este mai lejer sa accepti o minciuna frumoasa care nu poate fi demonstrata decat o posibilitate cruda, ca nu ar exista nimic dupa moarte). Frica de iad ii convinge multi sa se indrepte catre slujirea unei fiinte imaginare si respectarea unor coduri morale primitive din epoca bronzului.

traume personale: cu totii trecem prin momente grele in viata. este mai usor pentru unii sa treaca peste aceste momente stiind ca o forta dintr-un plan superior vegheza peste noi si ne ajuta daca ne rugam. este un efect psihologic placut, desi rugaciunea este inutila in plan practic.

nevoia de cunoastere: aproape fiecare om si-a pus intrebari existentiale sau legate de mediul inconjurator. pentru cei ce nu inteleg stiinta, este mai usor sa inlocuiasca teorii confirmate precum evolutia cu un hocus-pocus. este uneori si mai frumos, un adevarat basm pentru adulti.

ce nu inteleg unii este ca stiinta mereu evolueza, ea nu sustine ca are toate raspunsurile. stiinta nu este perfecta, ea doar tinde spre perfectiune.
religia nu vine cu o teorie proprie, ea doar se leaga de golurile pe care stiinta inca nu le-a umplut. spre exemplu in sec 19 cand Darwin a formulat teoria evolutionista, dovezile erau insignifiante, insa in decurs de 120 de ani s-au descoperit mii de fosile intermediare intre specii.
oamenii pesterilor nu stiau sa explice fenomenul ploii, asa ca au inventat zei care controlau ploaia. acum stiinta intelege fenomenele meteoroligice si cauzele lor. in ultimele 200 de ani religia a batut constant in retragere. peste inca 200 de ani cine stie ce noi descoperiri se vor face.
daca nu stim cu exactitate cum s-a format universul nu inseamna ca Dumnezeu l-a creat. pur si simplu trebuie sa avem rabdare. in timp vom afla si acest raspuns. asa pot si eu sa zic ca un ursulet roz de plus a creat universul. nu este nicio diferenta.
Doamne-ajuta!

Draga Dex,

Au fost ani in care si eu gandeam ca si tine. Ma contaziceam cu oricine sustinea ca exista Dumnezeu si mi se parea ca eu sunt cel care are explicatii pentru tot, spre deosebire de ei, care nu puteau sa mi-l arate pe Dumnezeu. Apoi, prin anii studentiei, un penticostal mi-a facut cadou o biblie si mi-a zis ca nu are rost sa ne mai contrazicem pe un subiect despre care eu nu stiu nici macar abc-ul. Din acel moment eu am incercat sa aflu mai mult si am si chiar am experimentat dialogul cu Dumnezeu, adica rugaciunea. Asa am aflat de Sfinti, de moastele lor. Am citit apoi despre Sfinti. Cu timpul am inceput sa primesc si raspunsuri de la El. Acum, si eu, ca atatia altii (miliarde, in decursul timpului) pot spune ca exista Dumnezeu Tatal, Fiul si Sfantul Duh, ca exista Maica Domnului, ca exista Sfinti. Toate acestea tin insa de experienta mea personala. As putea sa-ti povestesc, dar cum sa-ti dovedesc ca este adevarat ce am trait eu? Cum sa-ti dovedesc ca nu mint? Cum sa ma crezi pe mine, un oarecare, cand tu te indoiesti de toti ceilalti - cateva sute de milioane iti sunt contemporani. Oare chiar atatia sa se insele si atat de mult?

Stii de ca nu il gasesti pe Dumnezeu? Pentru ca nu l-ai cautat. Si pentru ca Dumnezeu ne-a facut un mare cadou: liberul arbitru. Daca vrei sa afli, bate si o sa iti deschida. Daca nu vrei, nu o sa te deranjeze cu absolut nimic. O sa te astepte cu drag pana cand o sa vrei sa-l vezi.

Uite ce spunea Parintele Arsenie Boca (1910-1989), despre rabdarea si dragostea lui Dumnezeu: "Dragostea lui Dumnezeu pentru cel mai mare pacatos este infinit mai mare decat dragostea celui mai mare Sfant pentru Dumnezeu".

Asa ca, raspunsurile la intrebarile tale sunt chiar la tine, nu la noi. Oricum, primul pas l-ai facut deja.

Peste cateva luni vei zambi citind ce ai postat mai sus.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote