View Single Post
  #7  
Vechi 22.11.2008, 09:56:45
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

E total depasita aceasta scrisoare! Cine i-a spus sa urmareasca mistake-urile BOR? are incuviintare Sinodala? are "ascultare" de la vreun Ierarh? Se recunoaste inactivitatea de crestin a dumnealui, este un "crestin" nepracticant!

Constient de importanta capitala, pentru existenta poporului roman, a credintei in Dumnezeu si a bunei lucrari a bisericii si a slujitorilor ei, eu,crestin ortodox roman, ma adresez Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane.
Din capul locului asa ceva nu se face!!! Ai ceva de spus, te duci mai intai la Ierarhul de care apartii, daca ai ceva de comentat!!! si stie el ce are de facut!

In ultimii ani romanii, majoritar crestini ortodocsi, au ingrozit popoarele Europei de vest prin crime, furturi, cersetorie. Acest comportament este consecinta faptului ca Biserica Ortodoxa Romana ,in activitatea sa, neglijeaza sarcina sa fundamentala,de a invata pe enoriasi sa traiasca conform Sfintei Scripturi :sa nu ucida,sa nu ravneasca la bunurile aproapelui, sa nu judece pe altii,sa traiasca din sudoarea fruntii, etc)
Asta din cauza inconstiintei de CRESTIN ORTODOX! Ce trebuie sa vina preotul sa iti dea cu cadelnita peste cap ca sa nu mai faci pacate??? Si Dl Hs a spus o sg data "Veniti la Mine toti cei osteniti!" sau "CINE VOIESTE savina dupa Mine, sa se LEPEDE de sine"! Scurt si la obiect! Nu cred ca nu se stiu aceste lucruri ca purtand discutii cu crestinii nepracticanti iti "vor scoate okii" cu replici scripturistice! De unde stiu acestea??? Sunt ei necunoscatori??? BOR prin preotii ei chiar de nu sunt exemplu, NU INCETEAZA propovaduirea Sf.Evanghelii la Sf.Liturghie, unde este TOTA LEGEA sau CODUL BUNELOR MANIERE A CRESTINULUI ADEVARAT!!! Dar PROPOVADUIESTE!!! daca Dumnealui nu merge la Biserica si NU aude citirea si nu este atent la citirea ei, este NESIMTIREA lui fata de Dumnezeu!

Crestini ortodocsi in frunte cu preotii lor se lupta cu crestini greco-catolici pentru bunuri materiale(in loc sa dea si camasa celui care i-a luat haina, asa cum spune Evanghelia)
Si foarte bine fac, cum sa ni se ia Bisericile sa intre pe mana paganilor????? Dumnezeu sa ajute BOR sa castige toate procesele!!! "Camasa" evanghelica nu e tot una cu BISERICA LITURGICA!!! Dumnealui cate insulte a rabdat??? de ce nu poate tacea sa isi vada de lungul nasului???

IPS episcopul Pimen s-a luat de piept cu politicieni si autoritatile staului roman, conducand si demonstratii de strada,cerand sute de mii de hectare de padure de la statul roman.
NU JUDECATI CA SA NU FITI JUDECATI! Stie Domnul Vizitiu Adam de ce a facut aceasta??? Stie el problemele BOR??? SA TACA!!!

B.O.R. primeste de la bugetul statului anual bani ,desi bisericile(de toate credintele si confesiunile) nu sunt institutii ale statului roman, si prin urmare nu sunt indreptatite sa fie finantate de la buget.
Dar a cui fratele meu??? Cum sa rupi Biserica de neam??? NU EXISTA!!! Dl Adam NU e este ROMAN!!! Dansul de ce are nevoie de bani? sa se stearga la... nas? Traieste cu aer!!!

Banii de la bugetul statului provin din biruri puse de autoritati pe spinarea tuturor cetatenilor, nu numai a credinciosilor..
In Romania ,bugetul statului e sursa de imbogatire a conducatorilor.Si politicienii cumpara bunavointa si sprijinul ierarhilor bisericilor, dandu-le bani luati cu japca de la prostime.
Firesc ,si drept, este ca bisericile sa se intretina numai din jertfele credinciosilor si nu prin vama, colectata cu de-a sila de catre stat, de la toti oamenii.

Se cunoaste la Dl Adam ca nu este "informat" de ISTORIA BOR, pacat ca numai de "ACTUALITATE" si aceasta total eronat!!!! "Cinstiti pe mai-marii vostri si pe conducatoriivostri!" - daca ei gresesc, e treaba lor, EU NU DAU RASPUNS LUI DUMNEZEU PT CE FAC EI!!! Ca sunt banii "necurati" NU STIU!!! Bine ca da statul bani BOR ca si-asa trecutul a fost desutul de groaznic! Cine stie cat s-a luptat pt asta Mitropolitul Andrei Saguna ca statul sa finanteze BOR???

Ma intreb si va intreb, cele relatate mai sus sunt fapte crestinesti,spre slava lui Dumnezeu, sau a lui mamona,imparatul bogatiilor pamantesti ?
Il intreb pe Domnul Adam Vizitiu, dumnealui ESTE CRESTIN ORTODOX ROMAN???? are habar de Legea Crestineasca??? Stie CE ESTE IERTAREA??? stie ce este IUBIREA???? Dupa ce le va invata, vom purta discutii de la inima la inima!!!

Eu, credincios ortodox ,cer Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane sa gaseasca masurile cuvenite
Asta m-a terminat!
Cum poate avea atata nesimtita indrazneala acest om??? Nici macar oleaca de respect fata de Ierarhie, care nu este deloc OMENEASCA! Ci pur divina!!! Cum poate sa se mandreasca cu ortodoxia daca dumnealui CRITICA BOR in ultimul hal? (lipseau injuriile... dar nu cred ca lipsesc, lipsesc de pe foaie, dar staruiesc in minte...) UN crestin ORTODOX ESTE ASEMENEA LUI HRISTOS!!!!!!!!!! AMIN!!! AMIN!!! AMIN!!!
"Eu cer Sf Sinod" - fereasca Dumnezeu, dar omul asta nu are cei & ani de acasa??? nici macar "prin smerita plecaciune, rog membrii Sf.Sinod"! Dumnezeule Mare, dar dl Adam nu are decat 60 de ani, fara cei 7 ani de acasa!!! Va rog sa ma Iertati de "critica" dar asta e realitatea!!! Nici macar o formula simpla de respect nu are!!! Si apoi tot Dumnealui este cel care are nevoie de preoti!!! Vrea Iertarea pacatelor??? sa mearga sa ii de Statul!!!

Asa spurca un tantar un om! Bagand acul cu spurcaciuni! Dar, nu si-a gasit "organismul" dorit, pt ca mai tare ca ORGANISMUL ORTODOXIEI nu este!!! Are toate "vaccinurile" necesare ca su ne "imbolnaveasca"!!! si mai ales are ca "vaccin" insusi TRUPUL SI SANGELE DOMNULUI IISUS HRISTOS, iar altul este IUBIREA!!!! Nu ne temem de moarte!!! BOR, si BO in general, NU VA CADEA NEVER!!! Chiar de voi fi eu, George, ultimul ortodox de pe pamant si ma vor omori, nu au castigat paganii, ci tot BO a castigat!!! pt ca NU MI-AM LEPADAT CREDINTA!!! AMIN!!!

Va rog fratii mei SA STAM BINE, SA STAM CU FRICA, SA LUAM AMINTE!!! Nu ne putem juca de-a ortodoxia!!! Nu suntem deloc in cea mai mica indreptatire sa Judecam INTREG Sf.Sinod!!! Ca si crestin ortodox TAC si RABD pt ca smerenia SCHIMBA totul!!! Numai in caz de apostazie a Sf.Sinod, am drept ca si CRESTIN ORTODOX sa imi APAR CREDINTA!!! Sa ii stau impotriva, dar sa fiu FERM CONVINS ca este apostazie!!! Dar sa fie pe fata!!! nu in ascuns sau banuielile mele!!! atunci nu mai tre sa tac!!! ci sa IMI DAU VIATA pt credinta ORTODOXA!!!

VA rog frumos sa ma iertati pt severitate, dar NU pot tacea cand mi se ataca Biserica de chiar membri Ei!!! Atacata din afara, este de cand lumea, ca si pe acest forum, caci s-u strecurat toti viermii ca sa caute sa sctrice chiar si unitatea noastra de FRATI in Hristos!!!

Sa fiti Binecuvantati!!!
Reply With Quote