laurastifter |
18.12.2011 16:12:41 |
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir
(Post 416067)
Habar nu am ce spune Biserica despre Moș Crăciun, ori dacă spune ceva despre el. Dar eu cred că este tatăl unuia dintre cei 14 000 de copii care au fost uciși din ordinul guvernatorului provinciei, în speranța ca pruncul Isus să fie printre ei. Pierzându-și copilul cât nu trecuse de vârsta prunciei, Crăciun a fost tare mâhnit că nu are cui să dea și el cadouri. Cu vremea, îmbătrânind, a început să dea cadouri tuturor copiilor, ca și când ar fi copilul lui.
|
Ce frumos! Și cât de impresionant!!! :)
Doamne ajută!
P. S. Țin minte că bunica îmi spunea povestea lui Moș Crăciun care, auzind că Sfânta Fecioară n-are unde să nască, și-a împietrit inima și n-a vrut s-o primească în casa lui. Atunci, soția sa, pe ascuns, a lăsat-o pe Fecioara Maria să nască în staulul de vite și, de aceea, Domnul nostru Iisus Hristos S-a născut "în ieslea cea săracă", așa cum cântăm în colinde. După aceea, dându-și seama cine este Pruncul născut în curtea sa, Crăciun și-a regretat lipsa de ospitalitate și, pentru a-și corecta greșeala, I-a făgăduit lui Dumnezeu că le va oferi tuturor copiilor daruri, în fiecare an, în ziua Nașterii lui Hristos. :)
Cât de frumoasă și plină de farmec este lumea copilăriei, în care orice graniță dintre adevăr și legendă, dintre lumea noastră și cea a poveștilor, se șterge! :)
Sărbători pline de pace și bucurii!
|