Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Bin laden a fost ucis, Statele Unite au avut o atitudine crestina ??? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12775)

guardian knight 02.05.2011 18:26:21

Bin laden a fost ucis, Statele Unite au avut o atitudine crestina ???
 
Stirea uciderii liderului unei grupari teroriste islamiste,organizatorul si creierul atentatelor de la 11 septembrie,dupa 10 ani de cautari inversunate din partea serviciilor speciale ale Sua,a facut inconjurul lumii !

Intrebarea si dilema esentiala, este ,daca SUA (stat in care exista o importanta comunitate de crestini neo-protestanti,dar si catolici) a procedat in acord cu normele crestine, sau nu !!!

Cum trebuie sa ne comportam in fata dusmanului care ne ucide ???
Trebuie sa il iertam, pe acest dusman setos de sangele nostru, si care nu pregeta sa-si puna in apllicare gandurile ucigase,sau trebuie sa ne aparam viata prin orice mijloace, fie ele chiar si uciderea lui intr-o lupta dreapta ???

Dumitru73 02.05.2011 18:41:17

eu m-am bucurat.
problema este ca o sa rasara alti bin ladeni.
organizatia inca exista, ii trebuie doar un nou conducator.

cristinadaciana 02.05.2011 18:44:51

Daca e un sondaj de opinie atunci la ultima intrebare eu bifez varianta a doua.

cristinadaciana 02.05.2011 18:47:57

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 358060)
eu m-am bucurat.
problema este ca o sa rasara alti bin ladeni.
organizatia inca exista, ii trebuie doar un nou conducator.

N-am nici un motiv sa ma bucur nici sa ma intristez. Poate daca le-ar fi fost confiscata averea "bampirilor care sug sangele poporului" m-as fi bucurat..

Dumitru73 02.05.2011 18:49:33

Citat:

În prealabil postat de cristinadaciana (Post 358061)
Daca e un sondaj de opinie atunci la ultima intrebare eu bifez varianta a doua.

corect. mai ales ca aici nu e vorba doar de razbunare.
ci de eliminarea unui pericol iminent.

vinerea13 02.05.2011 19:29:42

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 358048)
Intrebarea si dilema esentiala, este ,daca SUA (stat in care exista o importanta comunitate de crestini neo-protestanti,dar si catolici) a procedat in acord cu normele crestine, sau nu !!!

Creștinul nu are voie sa se razbune sau sa ucida.
Dar in lumea noastra Dumnezeu a randuit stapaniri. Romani 13:1-7

Cine face parte din "înaltele stăpâniri"?
- magistratura, politia, armata, etc.

In versetele de mai sus este scris ca acesti oameni au dreptul si responsabilitatea sa:
- laude pe cei care fac binele
- poarte sabia
- pedepseasca pe cei care fac raul

Cand crestinul este politist, judecator sau militar el va putea, in exercitiul functiunii sale, sa condamne si sa pedepseasca raul.

Daca Osama Bin Laden este raspunzator de 11 Septembrie si daca el nu a putut fi capturat altfel, SUA a procedat in acord cu normele crestine.

Erethorn 02.05.2011 19:32:18

Osama a fost ucis intr-un act de razboi.

Crestinismul ingaduie razboiul. Nu orice fel, evident, dar a ucide in apararea tarii tale e perfect legitim.

blackswan 02.05.2011 19:34:38

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 358086)
Osama a fost ucis intr-un act de razboi.

Crestinismul ingaduie razboiul. Nu orice fel, evident, dar a ucide in apararea tarii tale e perfect legitim.

Nu cred că avea SUA vreun motiv creștinesc să înceapă războiul.

cristinadaciana 02.05.2011 19:36:43

Dupa parerea mea un presedinte e un tata ( sau ar trebui sa fie- in cazul nostru). Daca treiesti in jungla sa zicem... ai o familie cu 9 copii si se gaseste un maniac care-l ucide pe unul. Nu e de datoria ta ca tata sa-l urmaresti si sa-l "aduci la tacere" ? Sau stai si te rogi la Dumnezeu sa nu-i omoare si pe ceilalti?

Mihailc 02.05.2011 19:37:18

Acțiunile serviciilor secrete americane nu refletă preferințele și confesiunile religioase ale cetățenilor SUA. America e un mozaic confesional mult prea pestriț pentru a determina ce fel de ideologie religioasă influențează politicile mai mult sau mai puțin secrete ale guvernului. Să nu uităm că în SUA activează cea mai dinamică Biserică ortodoxă (OCA)


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:13:01.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.